Když uteče nebo se ztratí pes

30. prosince 2016

Víte, co dělat, když vám uteče pes? Když nedovřete branku nebo se utrhne vodítko? Pokud máte psa čipovaného, nezapomínejte, že čip není GPS. Je důležité nepanikařit. Na místě ztráty můžete nějakou dobu počkat – pes se tam obvykle dříve nebo později vrátí, ať již běžel kamkoliv. Co dalšího můžete pro jeho nalezení udělat?

Je dobré v případě delší nepřítomnosti psa vyvěsit v místě ztráty letáčky s fotkou a kontaktem na vás, taktéž u nejbližších veterinářů. Obvolejte nejbližší útulky i služebny městské policie, kde nahlásíte ztrátu psa, kdyby jej někdo našel a taktéž můžete obeslat internetové detektivy fungující především na facebooku. Neboť facebook je všemocná věc.

 

Kdyby neexistovaly petardy

Někdy se stane, že děním nenadálého osudu se sejde několik událostí – že spěcháte, že se vám nepodaří správně zavřít, že se venku zdržíte o chvilku déle než jindy. Že někde bouchne petarda. Pak se vrátíte domů a místo uvítání vždy dobře naladěné party psů vás přivítá jen otevřená branka. Šlo tomu zabránit? Co šlo udělat jinak? Kam zmizely veselé tlapky a nadšený úsměv?

 

Jak to vidí pes....

Křížený ovčák se krčil v rohu sousední zahrady (proč nikdo nemá plot?) a s chvěním nozder zíral do tmy. Jeho parťáci někam zmizeli se zdvihnutými ocasy a nesmírnou radostí. Zaváhal, nestihl je a navíc dostal hrozný strach. A to všechno jenom proto, že sousedi přes cestu se rozhodli vyzkoušet zakoupené petardy. Bylo to děsivé. Najednou všude blikala světla a znělo hromobití, zdálo se, že nebesa padají, střelba šla odevšad a on měl pocit, že brzy umře a prostě musel pryč. Panika, děs, neschopnost se hnout. To vše záhy vystřídal zběsilý útěk, když se povedlo teriérovi uvolnit branku. A pak se zastavil kus od domu a strnul – za chvíli bude večeře! Páníčci se určitě brzy vrátí! Nemůže jen tak zmizet, co jeho míčky, které na něj čekají u dveří? Hrozně se bál! Z minuty na minutu děsivě osaměl. Schoulil se pod keř do klubíčka, celý se třásl a za dunění větru čekal, jestli umře nebo jej panička zachrání.

 

Jak se zachovat správně, když se ztratí pes?

Pokoušel se o mě infarkt, chodila jsem od okna k oknu a pocity nesmírného štěstí, že alespoň jeden pes počkal u domu, až se vrátíme, střídaly neskutečné výčitky, že je to moje vina a že mi další dva ještě chybí. Co když ovčák někomu ublíží? Co když teriér projeví svou klasickou naivitu a zapadne někde do kanálu? Co když leží ve stoce a nemůže se odtamtud dostat? A je mu zima a svírá jej beznaděj. Nenáviděla jsem sama sebe za svou nezodpovědnost! Osnovala jsem teorie kam všude hned ráno vyvěsím letáky a obešlu informaci, že se mi ztratili. Mohl je někdo pustit? Prošla jsem celou vesnici a volala, ale odpovědí mi byli jen rozčílení, probuzení sousedi. Nemohla jsem víc dělat. A bylo třeba postarat se o Stína, posledního zbývajícího psíka, který na mě vyběhl hned jak jsme zaparkovali a způsobil ve mně celý zmatek protichůdných pocitů. Jsem neschopná, nemožná a nezodpovědná! A hodiny ubíhaly…

 

Někdy tomu nelze zabránit, ale můžete udělat maximum, abyste minimalizovali špatný dopad. Přestože čipy mohou napomoci posléze navrácení psa správnému majiteli, rychleji to jde, má-li pes obojek s vyšitým telefonním číslem a adresou. Pokud pes uteče samovolně, když nezavřete branku, stává se nejčastěji, že se vrátí sám domů, až se nabaží volnosti. Můžete chodit a hledat jej, ale nechte mu přístup domů, kdyby se chtěl vrátit. A pokud se tak stane, musíte jej uvítat s otevřenou náručí. Nesmíte se na něj zlobit, nepochopil by výčitky za útěk, ale myslel by si, že je to za návrat – a příště už by se nevrátil.

 

Happy end – ne vždy

Když jsem u okna vystála důlek, protrpěla několikerý infarkt, vyzvracela večeři a vyplakala moře, objevil se na chodníku zdvižený ocásek mého teriéra, vracejícího se domů. Nebesa dovolila, že jej nesrazilo auto, nikam nezapadl, nikdo jej neukradl ani nezabil a on se po třech hodinách svobody vrátil domů! A za ním zbývající ztracený ovčák. Objímala jsem ho nekonečně dlouho, vydrbala jsem z jeho srsti bahno a dala mu večeři. Nezlobila jsem se, byla jsem nejšťastnější člověk na světě a víckrát už tu branku nenechám ledabyle zavřenou! I když, stát se může cokoliv… Vám taky?

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?