Když už hra není hrou

19. března 2016

Možná máte doma více psů, možná jen chodíte venčit do parku a přátelíte se tam s ostatními psy, možná pravidelně jezdíte se svým psem za rodinou, kde také mají hafana. Říká se tomu socializace a ať ji provedete důsledně nebo nedůsledně, ke rvačce může dojít téměř kdykoliv. Jak poznat, kdy ještě platí zákony smečky a kdy už jde do tuhého? Těžko.

Psi a hra na život a na smrt

Tak jako u ostatních živých tvorů, je takové taškaření s ostatními psy nácvikem. Touto hrou se učí. Učí se, kde mají své silné stránky, jak bojovat s menším nebo větším psem. Jak vyhrát závod. Jak správně uhnout. Důležité je ale vědět, kdy přestat. Když už si jeden pes nechce hrát, musí se naučit i signálům pro ukončení hry. Podrážděné odmítnutí nejčastěji bývá začátkem rvačky. V případě smečky doma bývá také důvodem k rozepři hádka o lepší sousto, o hračku, často se stává, že psi hlídající u plotu si vyříkávají postavení, když jde někdo kolem a dominantnější jedinec chce tomu druhému dát najevo, že on štěká víc, hlídá lépe a je celkově nadřazenější. Proto je i vhodné nemít plot hned u cesty, kde chodí lidé a nenechat tam pobíhat psy celý den – ten dominantnější může vyvolat rvačku relativně pro nic za nic. A je-li jeden ze skupiny při hře neustále honěn a druhý je notorický pronásledovatel, může pronásledovateli stoupnout sebevědomí, a honičky se zvrtnou v opravdový lov.

 

Psí rvačky

 

Jak vypadá stop signál?

Mnoho psů má od přírody hlasitější projev a zejména samci s přibývajícím věkem považují za hru i to, z čeho se lidem již ježí chlupy za krkem. Prvním signálem, že toho bylo dost, jsou vyceněné zuby a zježená srst. Původem nevinná tahanice nabírá na agresi a hlasitost se stupňuje. Dobře vycvičený pes by měl být v této chvíli odvolatelný. Pokud k zápasu dojde na procházce na vodítku a chcete již hře učinit přítrž, použijte vodítko. Pamatujte však na to, že držíte-li na procházce vodítko neustále napjaté, přenášíte na psa stres a on tak spíše zaútočí na kolemjdoucí psy. Je jen na vás, co svému psovi dovolíte.

 

Zákon psí smečky

Ke zranění může dojít kdykoliv. Oddělit opravdu se rvoucí psy nebývá jednoduché, zatím ve většině případů zabírá studená sprcha z kyblíku nebo zahradní hadice. Náhlý a jasný šok. Pokoušet se psy oddělit vlastními silami „ručně“ může být značně riskantní - přestože vás považují za vůdce smečky, můžou kousnout. Zranění ze hry nebývají vážná, psi chňapou do nohou, uší, ocasu a oděrky se rychle zahojí (i když třeba na uších dlouho a rády krvácejí). Mnoho majitelů více psů jednoduše věří zákonům smečky – tedy tomu, že psi si to mezi sebou vyříkají, ale doopravdy si neublíží. Ve většině případů to funguje, pokud jste uznávaný vůdce a pokud nejde o psy v blízkosti hárávé feny (byť za plotem). Z opravdové rvačky pak bývají následky mnohem horší.

 

Psí rvačky

Jsou psi, kteří se k sobě zkrátka nehodí?

Samozřejmě existují plemena a povahy psů, které není dobré nechávat non stop ve společnosti dalších psů, pokud spolu nežijí odmala. Vše záleží také na míře socializace a na tom, zda nemá pes z dřívějška špatné zkušenosti. Často bývají potížisty sebevědomí teriéři. Můj pšeničný teriér si v mládí rád hrál se stejně starou fenkou staforda. Nacvičili si spolu drsný styl hry (stafordka si hrála jako tank), který teď pšeničák přenáší i do dalších her – ovčákovitým flegmatikům je to jedno a moc si jej nevšímají, ale stejně temperamentní teriéři už to nepovažují za hru. Je důležité myslet i na to, s kým svého psa necháváte si hrát, aby se vám nevrátil domů se šťastným výrazem a s krvácejícím uchem a potřepáním hlavy neomítl do ruda celou předsíň.

 

A jaké jsou vaše zkušenosti s hrou, která již není hrou? Máte doma rváče nebo hračičku?

 

 

Autorka fotografií: Michaela Petrášová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?