Když vás pes nakazí aneb odčervování lidí

30. ledna 2016

Každý správný chovatel si pohlídá termín odčervení svého psa. Jenže psem to zdaleka nekončí! Jakou máte jistotu, že jste při mazlení s kočičkami nebo pejsky nechytili také někde nějakého parazita? Pověra, že s tasemnicí máte hlad a neustále hubnete, je již dávno vyvráceným přežitkem. Víte, jak vůbec poznat, jestli nepotřebujete odčervit?

Jak poznám, že mám tasemnici nebo roupy? Nejčastější příznaky

Máte-li ve střevech tasemnici, k hubnutí dochází až v poslední fázi, kdy následuje již jen smrt.  Prvním příznakem je neutuchající apetit a zrnka rýže ve stolici – vývojová stadia tasemnice. Jenže tasemnice není zdaleka jediným nebezpečím. Častým problémem u dětí jsou například roupy (projevující se především palčivým svěděním kolem konečníku), škrkavka nebo měchovec.  Spousta parazitů se během svého života na hostiteli dále „rozlézá“ do neprobádaných míst, proto můžete mít parazity i například na plicích nebo játrech.  Prvotními příznaky jsou pak únava, snížená obranyschopnost a časté nachlazení, pokašlávání, neúčinnost antibiotik.

 

Kam se obrátit o pomoc? Vyšetření na parazitologii.

Pokud se psy pracujete v hlavním pracovním poměru, existuje riziko, že většina zaměstnavatelů se bude bránit připustit rozšíření parazitů mezi zaměstnanci. Obvykle podnikoví lékaři odmítají vypsání receptu na lidské odčervovací tablety, dokud sami nenasbíráte vzorky stolice a neuhradíte si vyšetření na parazitologii. Když je výsledek pozitivní, většina podnikových doktorů recept napíše. Napíše vám jej i váš praktický lékař, je zde ale riziko, že si uhradíte poměrnou částku přípravku, který se obvykle pohybuje v cenách od sta do tisíce korun.

 

Jak tedy na odčervení u lidí?

Na trhu jsou k dispozici přípravky v tabletách, výdejné pouze na předpis, které se užijí preventivně a pokud se objeví nějaký červ ve stolici, nastaví se pak třídenní kúra, která všechny parazity ve vašem těle zlikviduje. Nebo si můžete sami koupit bylinné či přírodní přípravky (kapsle), které je nutno užívat třeba deset dní v kuse, ale výsledek je spolehlivý jen na 90%. Pokud se v takovém případě objeví ve stolici parazit, myslete na to, že musíte odčervit i veškeré příbuzenstvo, kterému jste parazity mohli předat. Máte-li pocit, že byste mohli být ohroženi parazity, neváhejte a poraďte se svým praktickým lékařem. Než vám červíčci přerostou přes hlavu!

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?