Když váš pes potřebuje psychologa – separační úzkost

27. února 2016

Stává se to často i zkušeným chovatelům. Někteří psi k tomu mají psychické predispozice, někdy se jim v životě přihodí něco hodně stresujícího, někdy je spouštěčem nepatrná změna v pravidelném stereotypu. Váš pes se na vás zkrátka naváže až přespříliš – vytvoří si v hlavě pocit klidu a bezpečí pouze ve vaší těsné blízkosti. A ve všech ostatních situacích (například chcete-li jít do práce) nastává velká katastrofa!

Schizofrenik mezi psy

Tato psí psychická porucha je prozkoumaná natolik, asi jako u lidí schizofrenie. Přesně řečeno jde o nadměrný ochranářský pud a následné selhávání nervového systému. Jde o fobii, kterou pes nedělá schválně. Rozpoznání separační úzkosti bývá často komplikované proto, že jednotlivé příznaky mohou jednotlivě znamenat pouze zanedbanou výchovu nebo nesprávný výcvik.

 

Bez páníčka ani krok

Pes, trpící touto psychickou poruchou, nedovede existovat bez svého páníčka, protože u něj představa odchodu majitelů způsobuje nepřiměřenou fobii. Často se tato fobie vytvoří už na počátku, kdy si pejska přivedete domů, trávíte s ním veškerý čas, den po dni. Spí s vámi v posteli, je víc doma než na zahradě. Pes je vám pak stále v patách a nespustí vás z očí. Chodí s vámi na záchod a do sprchy. A nedejbože, když chcete opustit dům! To je naprostý konec světa, který potřebuje nějak vykompenzovat. Separační úzkost se projevuje rozšířenými zornicemi, neklidným přecházením, drbáním, kousáním všeho kolem, močením a kálením pod sebe, snahou překonat překážky a dostat se za vámi – přeskočit plot, zničit dveře apod. Jen jakoby mimochodem u toho pes nelidsky kňučí a vyje, štěká a vůbec se nezajímá o zanechané dobroty či hračky.

 

Co dělat se separační úzkostí u psa

Postupy řešení tohoto problému jsou zatím ve vývoji. Na poli výzkumu se celkem úspěšně uplatňují homeopatika na nejrůznější zklidnění nervové soustavy stejně jako běžná farmaka (Alavis relax, Selene, Adaptil). Vyvíjejí se antistresové obojky, spreje, feromony. Obecně se doporučuje psa se separační úzkostí nezavírat při odchodu do uzavřených prostor a klecí, jelikož to panickou hrůzu ještě stupňuje. Také pořízení zvířecího kamaráda obvykle nebývá řešením, protože se často stává, že pes se separační úzkostí svůj problém přenese i na nováčka. A dva problémoví hafani jsou pro většinu lidí neúnosní. Rozlišit separační úzkost a rozmazlenost psa, či naučenost dělat randál proto, že pes ví, že pak bude podrbán, není vždy jednoduché. Je dobré obrátit se na kynology, kteří s tímto mají již letité zkušenosti – behavioristy. Pomohou vám zjistit, v čem děláte chybu a jak psa naučit postupně být o samotě. Všechno chce svůj čas a trpělivost, ale každý problém má své řešení.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?