Když zaútočí pes

25. dubna 2014

Minulý týden za mnou přišel kolega z práce, že jeho maltézáka pokousal pes nějakého bezdomovce, který se tomu jen zasmál a už ho víckrát nikdo neviděl. Přišel za mnou s obavami vepsanými ve tváři – dá se předpokládat, že bezdomovec svého psa asi těžko nechal očkovat proti vzteklině. A kolegův maltézák je už pokročilého věku s několika stařeckými neduhy na krku. Jak se správně zachovat, aby nedošlo k nejhoršímu?

1. Ubraňte sebe i psa

Pokud vidíte, jak na vás běží cizí pes, nedávejte se na útěk, stejně tak jako nezvedejte svého psa do náruče. Tím prvním útočníka vyburcujete k ještě větší agresi, tím druhým odhalíte svého psa jako na servírovacím podnose. Řítí-li se na vás bojové plemeno, uděláte nejlépe, když svého psa odstraníte z dosahu – třeba do popelnice nebo za dveře obchodu. Také vy se ukryjte. Na většinu ostatních útočných plemen obvykle funguje schovat svého psa za sebe a psovi se postavit čelem. Vodítko v ruce, může fungovat jako skvělá zbraň – ránu karabinou nebude cizí pes riskovat víckrát. Zabírá také pokřik na běžícího psa. Většina psů prostě uteče.

 

2. Když už k pokousání došlo

Ačkoliv jsou v Česku povinně všichni psi očkováni, může dojít k výjimkám jako třeba u psů bezdomovců. Také u některých psích onemocnění s vážnou diagnózou jater nebo srdce (jako výše zmíněný maltézák) se očkování proti vzteklině neprovádí. Pokud k infekci dojde, poznáte na svém psovi do tří dnů změnu chování, deprese, ospalost, slinění. Za další tři dny dochází k agresivitě, pes se drbe až do krve a útočí na cokoliv, například na zeď. Do týdne od pokousání dochází k ochrnutí. Psa je nutno utratit.

 

3. Právní hledisko

O tom, zda jde o trestný čin či ne, bylo napsáno již mnoho článků a diskuzí. V každém případě zavolejte policii. Útočného psa vždy dohledáte. Po výše zmíněném bezdomovci se náhrad asi nedočkáte, vždy si ale uschovejte účtenku od veterináře. Nechte si sepsat u právníka předžalobní upomínku na zaplacení ušlé škody s přiložením účtenek, většina majitelů zaplatí. Jinak je třeba řešit případ přes občanskoprávní soud. Pokud pes pokouše i vás, rozhodně se nechte naočkovat proti vzteklině. Hradí to pojišťovna a dnes se již bolestivé injekce do břicha nepraktikují. I když se u nás vzteklina nevyskytla od roku 2004, u netopýrů se stále aktivně přenáší. Nikdy nemáte jistotu, že se právě nějak nepřenesla i na útočného psa.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?