Klíšťata jsou nebezpečná i pro koně

20. května 2014

Jsou všude. Jako každý rok. Drobná, ale ne právě dvakrát vítaná klíšťata. A nevyhýbají se ani koním. Jak moc jsou klíšťata pro koně nebezpečná? Hledat klíště na koni je totiž bez přehánění stejné, jako hledat příslovečnou jehlu kupku v seně.

I koně mohou onemocnět boreliózou

Klíšťata, v našem případě tedy přesněji klíště obecné, jsou ve všeobecném povědomí zapsána jako přenašeči virů a bakterií, které způsobují i velmi vážná onemocnění.

Jedním z nich je lymská borelióza, kterou vedle člověka, nebo třeba psů, mohou onemocnět i koně. Způsobují ji baktérie Borrelia burgdorferi, přenášená právě klíšťaty. Tato nemoc postihuje více orgánových systémů, hlavně pak ale svaly a klouby.

Borelióza se tedy může objevit i u koní. Ale na druhou stranu je nutné říct i to, že koně jsou vůči této nemoci poměrně odolní. To neznamená, že by ve svém organismu výše zmíněné bakterie neměli. Ale jejich imunitní systém se s tímto ohrožením dokáže vypořádat.

Nebezpečí onemocnění se ale logicky zvyšuje u koní, jejichž imunitní systém je oslabený. Vedle koní, kteří mají jiné zdravotní problémy, se to týká především koní, na které působí stresové faktory, jako např. špatná výživa, slabá kondice, nevhodné ustájení.

Ale nemusí jít jen o takovéto, na první pohled zanedbané koně. Odolnost organismu může snížit i např. dlouhý transport, nebo stres a zátěž při závodech.

 

Jak poznat boreliózu u koně

Borelióza se u koní diagnostikuje obtížně, nemá totiž žádné specifické symptomy.

Podezření na onemocnění mohou potvrdit níže uvedené následující příznaky, je ale třeba dodat, že stejné příznaky mají i jiná onemocnění.

Kůň může mít zvýšenou teplotu, je evidentně unavený, jeho mízní uzliny mohou být zvětšené, je ztuhlý, trpí svalovou bolestí. O něco později, bohužel ale třeba až po roce, se mohou objevit problémy s klouby. Ty jsou oteklé, ztuhlé, jejich pohyb vyvolává bolest, kůň se nechce pohybovat. Kromě toho se mohou objevit i neurologické problémy.

Pokud se vyloučily jiné možnosti zdravotních problémů a laboratorní testy ukázaly, že se skutečně může jednat o boreliózu, pak nastupuje léčba.

 

Léčba lymské bóreliózy u koně

Koni se naordinuje absolutní klid a nasadí se antibiotika, která se zpravidla aplikují injekčně. Léčba trvá zpravidla několik měsíců, a i po jejím skončení se kůň se nesmí minimálně měsíc nijak namáhat.

Až po této době je vhodné začít s lehkými vycházkami. Nezbytná je podpora jeho imunitního systému prostřednictvím vitamínových a minerálních doplňků, stejně jako jsou důležité i optimální životní podmínky.

 

Prevence proti klíšťatům u koní

Je však pochopitelně mnohem lepší něčemu takovému předcházet. V tom nám mohou pomoci účinné repelenty a taky každodenní kontrola koní spolu s opatrným odstraňování přisátých klíšťat.

Přitom je třeba dát pozor, aby se klíště nerozmáčklo, nebo aby v kůži nezůstala jeho hlavička. Klíště se proto musí odstranit co nejšetrněji a celá operace musí být zakončena řádnou dezinfekcí postiženého místa.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?