Klkání u koně - co to je?

25. listopadu 2008

Klkání je nebezpečný zlozvyk, při kterém kůň polyká vzduch, což má za následek koliky. Někteří koně mívají koliky i několikrát denně. Koliky, zvláště když jsou časté, mohou mít za následek smrt koně.

 

Klkání vypadá tak, že se kůň zapře plecemi např. o žlab, dveře boxu apod. a vyklene krk - v tomto vyklenutí může polykat vzduch (viz foto). Zvlášť šikovní koně umí klkat bez zapření (viz foto).

 

Jak klkání vzniká?

Tento zlozvyk vzniká z nudy. Proto nejčastěji klkáním trpí dostihový a sportovní koně, kteří stojí celý den v boxe. Klkání se od sebe koně učí, takže jím často trpí celá stáj.

 

Co je to klkací řemen (tzv. klkák)?

Klkák je řemen, který se koni připevňuje na krk, stejně jako psovi obojek. Klkací řemen má na spodní části oblouk (z tvrdé kůže nebo železa). Tento oblouk tlačí na hrdlo koně a zabraňuje mu ohnout krk do pozice, ve které by mohl klkat. Když se o to kůň pokusí, je klkacím řemenem přidušen. Pokud kůň netrpí na časté koliky, lze klkák nahradit obyčejným páskem, který koně neustále netlačí na hrdlo a je šetrnější (když má kůň hlavu dole, může normálně dýchat).

 

Jak se dá klkání odstranit?

Odstranit ho lze jen velmi těžko. Záleží především na tom, jak dlouho a jak často kůň klká. Pokud kůň klká pouze v zapření, je možným řešením odstranění všech předmětů, o které se může kůň zapřít, z míst, kde se kůň běžně vyskytuje (box, výběh). Pak nemusí nosit klkací řemen vůbec nebo jen na místa, ze kterých nelze předměty odstranit.

 

Jsou ovšem i koně, kteří se nepotřebují zapírat, a tak musí nosit klkací řemen pořád (box, výběh). Na ježdění nikdy, protože by se mohl kůň přidusit!

 

Někdy kůň klká, i když nosí klkací řemen. Pokud takový kůň mívá často koliky, je třeba přistoupit k operaci. Při operaci se odstraní z krku sval, který si kůň klkáním vytvořil. Bohužel operace má poměrně malou úspěšnost. Většina koní i po operaci klká, v mnoha případech však méně. Operace má nejvyšší úspěšnost, když je kůň po operaci převezen do jiného prostředí (aby si určitá místa - dveře od boxu - opět nespojil s klkáním). I zde platí, čím kratší čas kůň klká, tím je větší šance na úspěch.

 

Nejúčinnější metodou je ovšem zabavení koně, tj. celoroční pobyt se stádem na pastvině s hojnou pastvou. Sama jsem to vyzkoušela a kůň od jara do zimy neklká (maximálně chvilku po jídle). Ke klkání se vrací jen v zimě, kdy má místo pastvy seno a nemusí neustále popocházet za trávou. V každém případě se to rok od roku lepší (dřív klkal nonstop, dnes jen pár minut denně), takže toto řešení všem vřele doporučuji.

 

Jak klkání předejít?

Zabavením koně. Pokud nemáte možnost dopřát koni celoroční pobyt se stádem na pastvině, zkuste alespoň zajistit, aby chodil do výběhu s jinými koňmi. Do boxu je možné umístit nejrůznější hračky pro koně nebo rozdělit seno na několik hromádek. Když do hromádek ukryjete mrkev nebo jablka, zabavíte koně často i na několik hodin.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?