Knížky o koních, které nesmí chybět v knihovně žádné dívky

7. května 2016

Žádné „knihomolce“ a milovnici koní by v knihovničce neměly scházet kvalitní „koňské“ příběhy. Připravili jsme proto přehled nejzajímavějších titulů, starších i novějších, v nichž hrají koně hlavní roli. Potěší malé dívenky i odrostlejší slečny.

Klasické dětské příběhy o koních

Nejprve se podíváme daleko do minulosti, do roku 1877. Tehdy totiž poprvé vyšel román Anny Sewell Černý krasavec, jehož posláním je dle slov samotné autorky „vzbuzovat v lidech laskavost, soucit a porozumění, jak zacházet s koňmi“. Jde o jednu z nejoblíbenějších dětských knih daného žánru, jejímž velkým kladem jsou i krásné ilustrace Erica Rowea.

Příběh byl u nás naposled vydán roku 1997 pod názvem Černý hřebec, což by mohlo být matoucí, jelikož stejnojmenná kniha vyšla i v roce 1941. Jejím autorem je však Walter Farley a jedná se o příběh z třídílné série The Black Stallion. Černý hřebec vypráví o chlapci Alekovi, jenž se plaví na lodi z Indie do Afriky. Tam do jeho života vstoupí nezkrotný arabský hřebec.

Jen o pět let později byl publikován Malý bílý koníček Elizabeth Goudge, možná nejznámější pohádková kniha s postavou koně pro děti, především pro dívky. Hrdinkou je Maruška Merryweatherová, která přijíždí z Londýna do tajemné Měsíční doliny. Zde spatří záhadného bílého koníčka. Na motivy díla byl natočen film Kletba Měsíčního údolí (2008), předtím vznikla i seriálová podoba Malý bílý koníček (1994). Knížku si v dětství oblíbila i J. K. Rowlingová.

 

Příběhy o koních – dětské knížky, dívčí romány i fantasy

Nyní už se ocitáme na hranici mezi 20. a 21. stoletím. V roce 2000 vyšla kniha Návrat domů Lauren Brooke. Ta zahajuje rozsáhlou knižní sérii Srdíčko, což je též název útulku pro koně. Zároveň je utěšujícím místem, kde týraní koně postupně nacházejí ztracenou důvěru v člověka.

Mladším čtenářkám je určena bohatě ilustrovaná knížka Lada a Vesna (2002). Vedle příběhu o přátelství dívenky Lady a klisny Vesny obsahuje také slovníček důležitých pojmů, soupis nejznámějších plemen a další užitečné informace o koních, např. o stavbě jejich těla, základních zbarveních…

V roce 2010 byl poprvé vydán dívčí román Klan koní Live Bonnevie. Příběh nabitý emocemi u nás vyšel roku 2014 a už teď dosahuje kladných ohlasů. Jeho hrdinka Amanda miluje koně. Jenže její otec zase miluje sázení, a tak se vsadil, že jeho dcera vyhraje mistrovství světa v závodech na islandských ponících. Problém je, že něco takového nikdy předtím nezkoušela!

Posledním titulem, jejž si představíme, je fantasy román Ve znamení Štíra (2011) Maggie Stiefvaterové, založený na skotské a irské mytologii. Točí se kolem báje o úchvatných, avšak nebezpečných vodních koních, na jejímž pozadí se odehrává příběh dvou dospívajících lidí.

Na nic nečekejte, děvčata, a poohlédněte se po některé z těchto báječných knížek o vztazích mezi lidmi a těmi nejvznešenějšími zvířaty – koni. Zahřejí vaše srdce, možná ve vás vzbudí smutek, ale určitě i naději.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?