Kočičí mor

24. dubna 2009

Kočičí mor neboli panleukopenie je vážné virové onemocnění postihující trávicí trakt, kostní dřeň i nervový systém koček. Velmi často především u mladých zvířat končí smrtí. Naštěstí je možné mu předcházet očkováním.

Příznaky panleukopenie

Příznaky jsou podobné jako u otravy. Mezi nejvýraznější projevy kočičího moru patří vysoká horečka, zvracení, průjem a velké bolesti břicha. Ve zvracení a průjmu se může objevit krev. Nemocná kočka nemůže přijímat vodu ani potravu, a proto hrozí dehydratace. Pro toto onemocnění je typická poloha, kdy kočka leží u misky s vodou s končetinami skrčenými pod sebou a s hlavou opřenou o bradu. Kočičí mor často doprovází záněty očí nebo dásní, žloutenka, otoky žláz nebo anémie.

 

Koťata, která se nakazila od matky ještě před porodem, hynou bez rozvinutí jakýchkoliv příznaků. Pokud přežijí, trpí zpravidla postižením mozku a jsou tím pádem slepá, mají problémy s pohybovou koordinací a podobně. U dospělých koček nemívá toto onemocnění tak silné příznaky, může se projevovat jen jako nechutenství spojené s průjmem a mírně zvýšenou teplotou. U starých koček se objevují i další projevy, jako jsou křeče nebo svalový třes.

 

Průběh nemoci

Onemocnění se náhle projeví za 2 - 10 dní od nakažení. Virus nejprve pronikne do lymfatického systému, odkud putuje dál do krve. Spolu s krví se dostane do střevního epitelu, kostní dřeně a centrálního nervového systému (mozek a mícha), kde se rozmnožuje. V kostní dřeni se tvoří většina bílých krvinek a po napadení virem kočičího moru jich velké množství odumírá.

 

Léčba a diagnostika

Veterinář diagnostikuje kočičí mor podle příznaků a vyšetřením krve a krevního séra. Poté je nejdůležitější rehydratovat (znovu zavodnit) kočičí organismus, a proto jsou kočkám zaváděny infuze. Injekčně aplikované léky zabraňují dalšímu poškození střevní sliznice. Zvěrolékař také kočce předepíše antibiotika, aby se zamezilo rozvoji infekce v poškozeném trávicím traktu.

 

Prevence a možnosti nákazy

Účinnou prevencí je očkování. Poprvé se koťata očkují na devíti týdnech a podruhé ve třech měsících. Očkování je nutné každé dva až tři roky opakovat. Kočka se může nakazit z výkalů a různých sekretů (např. z moči, slin) již nemocné kočky. Přenašečem je také hmyz sající krev. I z tohoto důvodu je dobré aplikovat přípravky, které hmyz odpuzují. Pokud Vám kočka na kočičí mor zemře, doporučuje se před pořízením nové kočky zachovat alespoň půl roku karanténu.

 

Autorka: Jana Hujerová


Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?