Kočičí podivnosti, které nechápeme

17. ledna 2015

Člověk si často myslí, že své kočce zcela rozumí. Jistě si však každý z nás vzpomene na nejednu příhodu, kdy se náš důstojný macek začal chovat zcela nepochopitelně. Raketové běhání po domě, masírování peřiny, hrabání u plné misky či co třeba jejich zvyk otírat se hlavou o cokoli a kohokoli! Pojďme se dnes podívat na důvody, proč se kočky k různým zvláštnostem v chování uchylují.

1. Proč mi útočí na ruku, když jí hladím na břiše?

Břicho je nezranitelnější část kočičího těla. Instinktivně si ho chrání, a pokud se před vámi kočka rozvalí na záda, berte to jako důkaz, že se u vás cítí bezpečně a že vám důvěřuje. Avšak kočky tak mohou projevovat nejen svoji podřízenost (jako je tomu v případě na zádech ležících psů), ale i to, že se cítí být královnami vašeho domu! Ať tak či onak, útočí-li na vaši ruku při pokusu podrbat ji na pupíku, respektujte to. Poloha na zádech totiž automaticky neznamená výzvu „Podrbej mě!“.

 

2. Proč občas náhle začne lítat jako tryskáč?

S tímto jevem, kdy kočka z ničeho nic vyrazí a běhá a skáče po domě hlava nehlava, hrnek nehrnek, se setkáváme především u zvířat chovaných doma. Má-li kočka dostatek venkovního pohybu, vybije si nadbytečnou energii lovem, běháním a skákáním na čerstvém vzduchu. Pokud se ale jedná o polštářového mazlíčka, tak i v největším lenochovi se čas od času nahromadí energie jako v tlakovém hrnci a bezhlavý běh je vlastně jakési upuštění páry ventilem.

 

3. Proč tak rády hnětou deky a peřiny?

Usínáte či ještě spíte, když k vám do postele skočí Mourek, skloní k vám hlavu, přede a začne po vás a po vaší přikrývce přešlapovat? Neznám jiný výmluvnější signál o tom, že je moje zvíře šťastné, že se chce pomazlit a že mě miluje. Kde se však toto masírování tlapkami vzalo? Odpověď hledejme v jejich nejútlejším věku. Koťátka podobnými pohyby hnětou při kojení matčiny struky, aby z nich vyteklo více mléka. U koček, které byly „odkojeny“ na lahvičce, toto chování nepozorujeme. Je to jejich důkaz toho, že se u vás cítí uvolněné a šťastné, podobně jako kdysi u své mámy.

 

4. Proč se snaží zahrabat potravu do podlahy?

Stejně jako v předchozím odstavci za to mohou instinkty. V přírodě mají zvířata nutkání schovávat si případný nadbytek jídla pro hladovější budoucnost.  Tuto tendenci můžeme pozorovat i u domestikovaných mazlíčků. I když kočka, snažící se zahrabat nedojedenou masovou konzervu do dlaždiček na podlaze, může vypadat komicky, vedou ji k tomuto chování prastaré pudy k přežití.

 

5. Proč pořád do něčeho a do někoho ducají hlavami a otírají se?

Skloňte se čelem na úroveň hlavy kočky a nechte ji, aby do vás mohla jemně narazit. Udělá-li to, znamená to, právě jste se zúčastnili rituálu kočičího pozdravu. Je to pro ni způsob, jak vám říct „Ahoj, ráda tě vidím.“ Zároveň si vás tak i označkuje z pachových žláz, které má umístěny na svém obličeji. Od tohoto okamžiku nesete punc jejího majetku. Jeden z mých kocourů si toto ducání čely mňoukáním vyžaduje každý den. K podobnému účelu slouží i otírání se tělem. I tak si kočka značí jí patřící předměty a lidi.

 

Toto bylo jen několik zajímavostí z oblasti kočičí etiky. Budu ráda, popíšete-li nám v komentářích zvláštnosti v chování právě vaší kočky a v některém z příštích článků se na ně pokusíme nalézt odpovědi.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?