Kočičí škrábání. Praktické rady pro majitele.

15. března 2015

Škrábání ke kočkám neodmyslitelně patří. Kočky škrábou prakticky pořád – během her nebo během protahování. Kočky si pomocí škrábanců označují své území. Také pomocí škrábání vysílají hrozivé signály druhým kočkám. Protože drápy koček potřebují pravidelné ostření, aby byly vždy připraveny do akce, kočky škrábou různé věci. Tím odstraňují roztřepené a opotřebované povrchní drápy a odkrývají tak drápy nové a ostřejší. Nespornou nevýhodou pro jejich majitele je fakt, že si kočky nijak nevšímají toho, o co si ostří drápy, pokud tato věc splní svůj účel. Proto pro ostření používají nejen nábytek, ale také závěsy a koberce.

Kočičí škrábání – co s ním?

Protože se jedná o typický příklad vrozeného chování kočky, není vhodné snažit se kočce v této činnosti zabránit. Místo toho ji naučte, kde a co může používat pro škrábání. Nejlepší je seznámit ji s věcmi, které mají pro kočky atraktivní povrchy, jako např. škrabadla pro kočky. Jak přimět kočku škrábat právě tam, kde potřebujete?

  • Věnujte kočce různé objekty s rozličnými povrchy a vlastnostmi. Poskytněte jí objekty z kartonu, kobercoviny, dřeva nebo čalounění. Zjistěte, zda vaše kočka upřednostňuje horizontální objekty, nebo dává přednost vertikálním a/nebo šikmým prvkům, jako jsou různé sloupy. Jakmile zjistíte, čemu dává vaše kočka přednost, poskytněte jí tyto objekty na různých místech, v rozličných místnostech. Nezapomeňte, že všem kočkám bez rozdílu se zavděčíte velikými objekty, které se při jejich využití ani nehnou, natož aby padaly. Většina koček jistě ocení objekt natolik vysoký, že jim umožní protáhnout se na maximum (mimochodem – právě z tohoto důvodu se kočky tak rády věsí na závěsy).
  • Podporujte vaši kočku v používání těchto objektů. Provoňte je rostlinami, které svou vůní přitahují kočky. Do vyšších oblastí zavěste její oblíbené hračky tak, aby si pro ně musela kočka vyšplhat pomocí tohoto objektu.
  • Zabraňte nechtěnému škrábání přesunutím, odstraněním nebo překrytím objektů vhodnou vrstvou. Reproduktory otočte ke zdi. Nábytek, který by mohl být poškrábaný, překryjte brusným papírem, oboustrannou lepicí páskou nebo kobercem s vysokým vlasem. Tímto způsobem vytvoříte z některých míst “legální”. U nich sice nebudete nadšeni, že se na nich kočka zastavuje a brousí si zde drápky, ale bude to tak určitě lepší, než mít zničenou nově koupenou obývací stěnu jen proto, že se materiálově zalíbí vaší kočce.
  • Pravidelně pečujte o kočičí drápy mimo jiné zkracováním.
  • Pokud někdy přistihnete kočku při škrábání nevhodného objektu, můžete zkusit zvíře vylekat nečekanou reakcí, třeba zatleskáním. Ovšem tuto metodu použijte jako nejkrajnější možnost. Kočka se sice vyleká a se škrábáním přestane, hrozí ovšem, že si kočka spojí svůj nepříjemný pocit úleku s vaší osobou a začne se vás bát.

 

Co nedělat proti kočičímu škrábání

  • Nikdy nenuťte kočku, aby si o škrabadlo obrousila drápky. Docílíte přesného opaku – kočka si škrabadlo spojí s nepříjemným pocitem, který v ní tímto vyvoláte a začne se škrabadlu vyhýbat.
  • Nevyhazujte škrabadlo jen proto, že vypadá nevzhledně a opotřebovaně. To je totiž přesně to, co mají kočky rády – částečně natržené nebo rozedřené předměty, díky kterým mohou drápy proniknout do materiálu. Škrabadlo je rovněž pro kočky již dobře známé, což ho činí v očích vaší kočky velmi oblíbeným.
Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?