Kočičí vidění

15. října 2008

Pokud se podíváme na kočičku, jsou to právě oči, které nás na ní na první pohled zaujmou. Oči jsou právě tím nejvýraznějším a nejpřitažlivějším znakem. To proto, že tento lovec má oči, určené k soustřeďování co největšího množství světla.

Jak kočky vidí v šeru

Čočka kočičího oka je neobyčejně velká v poměru k ostatním částem oka.V šeru, nebo když je kočka vystrašená, se zornice roztahuje. Naopak v jasném světle se může téměř úplně uzavřít. Říká se, že kočka má devět životů a také se říká, že kočka vidí ve tmě, ale právě vidění ve tmě je jen domněnka.

 

Kočka má sice jako noční živočich své vidění dobře uzpůsobeno, ale pokud je naprostá tma, nevidí nic, stejně tak jako člověk. Na to, aby se mohla bez překážek věnovat svým večerním loveckým aktivitám a nepřehlédla kořist, potřebuje pro své oči alespoň minimální zdroj světla. Proto se večer často můžeme setkat s tím, že vidíme oči v šeru, ale nikoli v naprosté tmě.

 

Pravdou je, že kočka dokáže mistrně hospodařit s minimem světla. Pomáhají jí k tomu rozšiřitelné zorničky, které má domácí kočka ze všech kočkovitých šelem nejlépe vyvinuté (velké kočky mají zorničky široce oválné, puma je má kulaté). Kočičí oko je tedy uzpůsobeno tak, že dokáže využít každý i ten sebemenší zdroj světla. V odraženém světle září oči kočky zeleně nebo zlatě. Paprsky se odrážejí od vrstvy buněk za sítnicí, které obsahují krystalky guaninu a fungují jako zrcadlo. Tyto buňky násobí množství světla, které vniká do oka a usnadňuje kočce vidění v noci.

 

Je tedy zřejmé, že při špatných světelných podmínkách má kočka díky svým jedinečným očím lepší vidění než pes či člověk.

 

V oslňující záři

Pokud má kočička zornice ve tvaru pouhé úzké čárky, je to v případě, že zírá přímo do slunce. Kočičí zrak je natolik dokonalý, že odolá i těmto světelným podmínkám bez poškození sítnice. Svaly duhovky umožňují tak výraznou změnu tvaru zornice, že nahrazují kočce brýle proti slunci. Intenzivní světlo způsobuje, že se kolmá čárkovitá zornice uprostřed zcela uzavře a ponechává jen dvě úzké štěrbinky nahoře a dole.

 

Lékařské novinky o zraku koček

Lékařské studie dokonce potvrzují, že kočky mají všeobecně méně problémů se zrakem, než jejich psí kamarádi. Jen ve výjimečných případech se můžeme setkat s tím, že kočička trpí krátkozrakostí nebo dalekozrakostí. Během celého vývoje chovu koček se jejich oko určitě změnilo, ale tyto změny nemají žádný vliv na zrak. I přes dobrý zrak se ale občas může stát, že se kočka objeví u zvěrolékaře s očními problémy. Ve většině případů se jedná o virové infekce, záněty spojivek nebo poranění rohovky. Mnoho očních chorob se dá s trpělivostí vyléčit. Kontrolu očí bychom neměli zanedbávat, měla by se provádět pravidelně například při příležitosti očkování. Vývoj jde dopředu, a to i co se týče zvířecí péče. V USA už se dokonce delší dobu testují kontaktní čočky pro psy a kočičí se připravují. Běžně už se můžeme setkat s laserovou terapií nebo transplantací rohovky, ať už po úrazech nebo nemocích.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?