Kočičí záchodek

28. července 2008

Kočka je velmi svobodomyslné zvíře, a tak se nedá vychovávat a cvičit jako pes. Přesto by nějakou výchovu dostat měla. Jeden z nejdůležitějších návyků, který by si měla osvojit, aby její soužití s člověkem bylo bezproblémové, je vyprazdňování do kočičího záchodku.

Jak zřídit kočičí záchodek

Základní nádoba

Existují dva typy základních nádob pro kočičí toaletu: buď krytá nebo nekrytá nádoba. U krytých toalet je výhodou, že stelivo, když kočka hrabe, nevypadává ven. Vypadá také estetičtěji než nekrytý záchodek (podobá se přepravce). Na druhou stranu stelivo prosychá hůře než v nekryté toaletě a musí se tak častěji vyměňovat. Tento problém se však dá vyřešit pořízením kvalitnějšího steliva, které lépe absorbuje zápach. Nekryté nádoby by měly mít okraj vysoký mezi 10 až 15 cm. Je vhodné je podložit novinami, starým ručníkem nebo koberečkem, aby se snadněji odstraňovalo vypadané stelivo.

 

Stelivo

Jako stelivo se dá použít obyčejný písek, ale má naprosto nedostačující vlastnosti, co se týče zadržování zápachu. Samozřejmě čím kvalitnější (a bohužel dražší) stelivo, tím lépe, ale pokud není kočičí WC umístěno v místnostech, kde lidé pobývají většinu dne, úplně postačí nějaké obyčejnější (asi 10 - 12 Kč/kg). Koťata by měla mít stelivo, které netvoří hrudky, protože jsou velmi zvídavá a ráda stelivo ochutnávají. Hrudkovité by jim mohlo způsobit zažívací potíže.

 

Umístění

Kočka by měla mít toaletu umístěnou tam, kde bude mít soukromí a kde zároveň jejího majitele nebude obtěžovat zápach. Také by plocha okolo toalety měla mít omyvatelný povrch. Z těchto důvodů jsou záchodky často umisťovány na lidské WC. Je však potřeba dávat pozor, aby nebyly zavřené dveře, protože kdyby kočka opakovaně byla nucena vykonat potřebu někde jinde, mohla by si od kočičí toalety odvyknout.

 

Jak kočku naučit navštěvovat kočičí toaletu

Kočka by se měla začít učit chodit na kočičí WC už od kotěte. Platí pravidlo, že čím dříve, tím lépe. V podstatě hned, jak začne přijímat jinou potravu než mateřské mléko, což je asi okolo jednoho měsíce. Tím pádem by kočka měla mít základ dodržování čistoty už od svého chovatele (kočka se může odstavit od matky až ve třech měsících). I proto je lepší pořizovat si kočku z chovné stanice, kde chovatelé dbají na vychovávání koťat, než venkovské kočky. Ale i ty se to mohou naučit, když je majitel ve výchově důsledný.

 

Nejprve by se kočce mělo její místo k vyprazdňování ukázat (i když nevypadá, že bude vykonávat potřebu). Stačí ji na její toaletu postavit a třeba jí i mírně tlapkou zahrabat do podestýlky. Kočka totiž ráda své exkrementy zahrabává a bude si hledat místo, kde je to možné.

 

I když už kočka ví, kde její záchodek leží, pořád neví, na co jí bude. A tak majiteli nezbývá nic jiného, než ji nějakou dobu pozorovat. Až si bude „ušlapávat" podlahu, točit se dokola a bude vypadat, že se brzy vyprázdní, měla by se postavit na její WC, aby vykonala potřebu tam, kde má. Kočka je velmi čistotné a chápavé zvíře, a proto jí nebude dlouho trvat, než pochopí, co se po ní žádá.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?