Kočičí značkování

3. listopadu 2008

Každý kočičí majitel je na svůj pozemek patřičně pyšný a pravidelně zanechává značky, které prozradí jiné kočce, komu toto území doopravdy patří a s kým není radno si zahrávat. Pravidelně hlídkuje kolem svého domova a značkuje významná loviště, jídelny a místa, kde nejraději odpočívá. Hlavní důvod, proč si kočka značkuje své teritorium, je podávání informací jiným kočkám o svém pohlaví, věku atd. Zároveň je upozorňují, aby se nepřibližovali. Současně si značkují pro větší pocit bezpečnosti, že se nacházejí ve svém pachovém území.

Existují dva způsoby, jak si kočka může označit svá území. Prvním druhem je značkování pachové. Tento způsob majitelé koček velmi dobře znají, ale možná si ho ani neuvědomují. Pokud se o nás kočička tře, neprojevuje nám tím svou náklonnost, ale snaží se přenést na nás svůj tělesný pach, a tak si nás vlastně označí jako osobu, která také patří do jejího území. Rozdílné značkování je u kočky, která volně běhá po zahradě. Taková kočka může označovat pomocí škrábání ať už na sloupky plotu, kmeny stromů a jiná význačná místa. Určitě všichni dobře známe, když si kočička pokouší označkovat drápky na křeslech, pohovkách, nebo na jiném nábytku, kde jsou stopy nejvíce viditelné a nejvíce rozčilují hlavně kočičího majitele. Dále kočky i kocouři mohou značkovat močí, vykastrované kočky by to ale dělat neměly. Dominantní kocour může zanechávat svůj trus nezahrabaný, jako kombinovanou optickou a pachovou značku.


Kočka musí pravidelně své značky obnovovat. Tyto značky ovšem neodradí ostatní kočky od návštěvy. Naopak vetřelec zjistí, kdy tudy majitel stop naposledy šel. Kočka má na svém těle několik tělesných sekretů, kterými svoje značky obnovuje. Kroužením ocasu rozptyluje pach, značkuje močí, její tlapky za sebou nechávají pachovou stopu, mazové žlázy u kořínků chlupů vylučují olejovitou látku s výrazným pachem a žlázy na tvářích, bradě a kolem pysků vydávají rozdílné pachy.

 

Rozdíl mezi normální toaletou a močením je v tom, že kočka, když si značkuje, nepřikrčuje se jako při normálním močení. Značkující kočka stojí odvrácená od předmětu, vystříkává pouze několik kapek moči a ocas má zvednutý.

 

Většinou značkují všechny kočky, ať už kastrované či nekastrované. U nekastrovaných koček je pravděpodobnost značkování daleko větší. Pokud tedy necháte kočky kastrovat, snížíte riziko problémů, značkování se ale i přesto může občas objevit. Spíše ale z emocionálních důvodů. Kočky nejčastěji značkují vertikální plochy při vchodu do bytu nebo domu. Značkovat ale může kdekoli, na sedačku, na záclony a velmi často do tašek. Také může značkovat předměty, které byly nově přineseny, nezná je, a proto je označuje.

 

Autorka: Petra Jelínková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?