Kočka a jak vlastně funguje

20. února 2013

Kočka je tvor, který žije hlavně v noci. I když je schopna se v domácím prostředí tak trochu přizpůsobit, je to neměnné. Pravdou ale je, že pokud je chována v bytě, můžeme jí denní režim upravit k obrazu svému. Ovšem s některými zvyky nenaděláme vůbec nic.

Kočka je noční tvor

Kočka je obecně považována za tvora, který loví hlavně v noci. Většinu dne prospí. Pokud ji chováme doma, je schopna svůj denní režim upravit, ale stejně platí, že většinu z toho, co má dané v genech, stejně nezměníme.

Pokud tedy máme doma kočky, je nutné se připravit na to, že budeme muset udělat kompromis. Některé kočičí způsoby je prostě nutné respektovat. Pokud ale máme kočku od koťátka, lze ji tak nastavit postupně na program člověčí. Je nutné se jí přes den dost věnovat, aby neměla tendenci spát, ovšem, nutit ji do her také není v pořádku. Spíše se ji pokusit zaujmout.

 

Biorytmus kočky

Stejně jako u člověka, je biorytmus kočky daný. Kočka je ale schopná některé věci vnímat naprosto bez kompromisů. Ví, kdy dostane krmení a připravuje se na tuto dobu dopředu, ví, kdy se chovatel vrací domů, pokud jsou jeho příchody pravidelné.

Jak krmit kočku? Krmení by mělo být proto podáváno pravidelně. Pokud krmíme jednou denně, je dobré krmit mezi 18 a 19 hodinou, pokud dvakrát denně, ráno mezi 7 a 8 hodinou.

Kočka nejvíce ožívá právě kolem 19 hodiny večer. Je to její čas her, dovádění a kočičích věcí, kdy si trénuje lov. Tato činnost jí vydrží kolem 4 hodin. Pak aktivita opadá, ovšem, bdí. Pokud má možnost lovu, nezahálí a aktivita se opět rozběhne.

 

Když kočky říkají "Vstávej!"

Spousta chovatelů má stejnou zkušenost, a sice tu, že kočka má velmi brzkou ranní hodinu k tomu, aby svého dvounohého kamaráda vystrnadila z postele. Hodina se trochu různí, ale děje se tak mezi 3 až 4 hodinou ráno.

Zkouší to tak dlouho, dokud se jí to nepodaří. Ovšem i tady platí, že člověk se musí nechat. Pokud budeme kočku ignorovat, přestane ji to bavit a prostě si počká. V naprosté většině sice bdí někde na kraji postele, ale čeká. Můžeme si poradit i tím, že když je náš chlupáček hodně neodbytný, stříkneme na něj trošičku vody z lahve s rozprašovačem. Nikdy ji ale za to nebijte!

Pokud nechceme být ve spánku rušeni vůbec, neměla by kočka být v ložnici přítomna. Pravdou ale je, že vstup si může vymoci táhlým mňoukáním, které nebere konce. Potom je asi lepší trpět její přítomnost a pokusit se o řádnou domluvu na tom, že spánek je posvátný a nelze ho rušit.

 

Kočičí hry - jak kočky utahat

Jak už bylo řečeno, zkuste kočku přes den „utahat“ natolik, že bude mít tendenci v noci spát. Není nutné kupovat drahé hračky, stačí jen trocha fantazie.

Kočka má ráda věci, které se hýbou. Trénuje si tak svoje lovecké instinkty a dokáže si hrát, pokud tedy není už ve vyšším věku, celé hodiny. Papírové mašličky na provázku, míčky, které dokáže i aportovat, prolézačky všeho druhu, vyrobené i z obyčejných krabic, dokážou prostě zázraky.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?