Kočka a rakovina

24. června 2009

Při vyslovení slova „rakovina" se většině z nás vybaví zákeřná a nebezpečná nemoc spojená s utrpením lidí. Vzpomeneme si na známé z okolí, procházející touto nevypočitatelnou nemocí, která udeří kdykoliv a od které nikdy nevíme, co čekat. Bohužel v dnešní době jsou tato onkologická onemocnění také častou diagnózou i ve veterinárních ambulancích. Jelikož naše medicína urazila již kus cesty, ne vždy je tato diagnóza důvodem k utracení zvířete.

Na vznik rakoviny - tedy nádorového onemocnění, má vliv celá řada faktorů, ať už vnější vlivy, nebo genetické dispozice, hormony, nebo i březost a laktace. Nádory dělíme na zhoubné - ty se postupně šíří a napadají orgány a na nezhoubné, které se nerozšiřují dále. Je známo, že nezhoubný nádor se může časem přeměnit na zhoubný. Určit typ nádoru můžeme na základě histologického vyšetření. Zhoubné nádory jsou typické rychlým růstem a tvorbou metastáz. Metastázy se nejčastěji tvoří v mízních uzlinách, mohou se však tvořit také v jakémkoliv orgánu. Uvádí se, že u koček je 80 - 90% nádorů zhoubných.

 

Mezi nejčastější orgány u koček, které postihuje tato nemoc, jsou mléčné žlázy. Mezi další často napadené orgány patří kůže, kosti nebo vnitřní orgány. Není výjimka také rakovina dutiny ústní nebo lymfom u koček. Všechny typy mají společný začátek. Nádory rostou pomalu, ve většině případů nemají kočky žádné příznaky této nemoci, nemají bolesti. Proto se často onemocnění zjistí pozdě.

 

Jelikož může být onemocnění již příznakem nádorového bujení, neměli bychom brát žádné onemocnění na lehkou váhu. Patří sem průjem nebo zvracení, které má občas každá kočka. Pokud tento stav přetrvává delší dobu, je nutno navštívit veterinárního lékaře, neboť to může být příznak bujení vnitřních orgánů - jater nebo slinivky břišní. Alarmující je rovněž krev ve výkalech nebo zvratcích, která může být důsledkem krvácejícího nádoru v trávicím traktu. Jak jsem již uvedla, častou formou rakoviny je rakovina kůže, která se projevuje nejdříve drobnými nádorky na kůži, které se postupně zvětšují. Mají tendenci vytvářet vředy, špatně se hojí, krvácejí. V tomto případě je důležitá naše všímavost při česání kočky a prohlídce srsti a kůže.

 

Tak jako u žen je častá rakovina pohlavního aparátu, tak i kočku může tato forma rakoviny postihnout. Jedná se o nádory rostoucí na vaječnících a děloze. Pokud nechceme použít naši kočku k plemenitbě, kastrace odbourá nebezpečí vzniku této choroby. Kastrace také z části redukuje vznik rakoviny mléčné žlázy.

 

Ve výčtu forem rakoviny nemůžeme zapomenout na virus leukémie koček - FELV. Je to vysoce nakažlivý smrtelný virus způsobující rakovinu bílých krevních buněk a lymfatického systému. Proti tomuto nakažení existuje dosti spolehlivá vakcína. Pro již nakažené kočky neexistuje žádná účinná léčebná látka.

 

Říká se, že každý z nás má v sobě zárodky rakoviny, která buď propukne, nebo ne. Stejně tak u zvířat. Záleží na způsobu života a pravidelném preventivním vyšetření, na dobré a plnohodnotné stravě. Existuje ovšem i něco, co může rakovinu vyvolat i při dodržování této životosprávy. Bylo potvrzeno, že kočky, které obývají společné prostory s kuřákem, mají větší sklony k rakovině, a to k rakovině ústní dutiny a lymfatických uzlin. Důvodem je neustálé olizování srsti - čištění.

 

Pokud došlo k tomu, že veterinární lékař diagnostikoval toto onemocnění, v dnešní době existuje několik způsobů terapie, ať už jde o terapii chirurgickou, chemoterapeutickou nebo homeopatickou. Veterinární lékař vám jistě navrhne opatření, které povede k prodloužení života vašeho čtyřnohého kamaráda. Není tu ale řeč o prodloužení života v bolestech a tím také prodloužení utrpení zvířete.

 

Autor: Iveta Hrušková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?