Kočka jako náhradní matka

20. ledna 2014

O kočkách je známo, že jsou výborné matky. O své ratolesti se pečlivě starají, krmí je, čistí a udržují v teple a klidu s největší péčí. Méně už se ovšem ví, že kočky jsou také znamenité náhradní matky. Přijmou nejen cizí kotě, ale třeba i zvíře jiného druhu, např. štěně.

Kočka a cizí kotě

porodem koťat, stejně jako s jakýmkoli jiným porodem, existují určitá rizika. Může se stát, že matka, mláďata, nebo v nejhorším případě oba, zemřou. Pro osiřelá mláďata můžete zkusit najít například kočku, která shodou okolností nedávno vrhla mladé a přišla o ně. Může je začít ihned krmit. Nebo je můžeme zkusit nabídnout kočce, která má jedno nejvýš dvě koťata svá. Tak v případě přijetí zvládne nakrmit jak svoje mladé, tak ty adoptované. Takový odchov osiřelých mláďat je nejpřirozenější a, pokud to lze, má přednost před odchovem na uměle upraveném mléce, podávaném pipetou. Kočičí matka se potom o adoptované potomstvo stará jako o své a později je i učí kočičím způsobům.

 

Není kotě jako kotě

Některé kočičí matky ochotně přijmou i mláďata svých vzdálenějších příbuzných z říše kočkovitých šelem. Zde se ale musí dávat pozor na bezpečnost kočičí matky. Dokud jsou mláďata malá, lze nechat péči pouze na matce. Jakmile však dostatečně odrostou, je lepší přejít na umělou stravu, pokud větší koťata kočičí matku nadměrně vyčerpávají nebo jí nepřiměřeně ubližují.

 

Kočkopes

Jsou známy i případy, kdy kočičí matka přijala za své štěně. A já byla zprostředkovaně svědkem jednoho z nich. Chovatelka, od které jsme si v jeho půl roku koupili našeho psíka, chovala kromě psů i kočky. Jedna zrovna přišla o koťata a našeho psa zase příliš brzy odstavila jeho matka. Kočka začala našeho chlupáče kojit a učit. V dospělosti se náš pes choval přátelsky ke kočkám, lezl po výškách zcela beze strachu a někdy se nám zdálo, že má dokonce zatahovací drápky. Při štěkání na veverku dokázal vyšplhat až metr po kmenu stromu. Hotový kočkopes! Mimochodem, jednalo se o černého malého německého špice.

 

Kočičí náhradní matka v knize

V románu Yvon Mauffret Jdem domů, pejsku: Příběh malého šedého psa, vystupuje kočka jako adoptivní matka poměrně velkého křížence. Někdo se ho pokusil hned po narození utopit, ale zachránil ho hlavní hrdina a odnesl k chovatelce koček, která ho nabídla kočičí matce s jedním kotětem. Štěně bylo přijato, a dokud nebylo schopno jisté samostatnosti, bylo vychováváno společně s kotětem. Příběh se pravděpodobně nezakládá zcela doslovně na pravdivé události. Ale lze si na něm všimnout, že jsme si tohoto kočičího jednání vědomi.

 

Autorka: Michaela Matějková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?