Kočka je šelma i mazlíček zároveň

16. listopadu 2015

Jak praví staré české rčení, kočka není pes. To je základní pravda, kterou by měli zájemci o chov kočky důkladně zvážit. Kočky jsou prostě jedinečné – mají své přednosti, jsou hravé, milé a přítulné. Zároveň si však zachovávají svou loveckou povahu šelmy, bývají aktivní zejména k večeru, nad ránem a v noci. Když se k tomu přidá ještě fakt, že kočka není na svém pánovi podřízeně závislá, rychle vám dojde, že kočka vážně nemá se psem pranic společného.

Přesto se stala už dávno druhým nejčastěji chovaným domácím mazlíčkem. A nic na tom nezměnil ani fakt, že už jen málokdo kočky chová k účelu, pro který byly původně domestikovány – lov drobných hlodavců dnes už není důvodem, proč si lidé kočky pořizují.

Jedním z důvodů, proč lidé jako domácího mazlíčka často volí kočku, je její velikost. Různé rasy koček jsou různě velké, ale rozdíly mezi nejmenší a největší domácí kočkou jsou v porovnání s rasami psů naprosto zanedbatelné. S tím souvisí i náklady – kočka je prostě levná. Navíc za chov kočky se neplatí žádné poplatky.

Nezanedbatelnou roli hraje také fakt, že doma chované kočky není třeba venčit. Kočka domácí je hodně inteligentní zvíře a není problém ji naučit kálet na kočičí záchod. Jenom je třeba dodržet základní pravidlo, které říká, že je vždy nutné mít o jeden záchod víc, než je celkový počet chovaných koček. Na druhou stranu můžete kočce umožnit volný pohyb venku, ale pak je třeba myslet na blechy a další parazity.

 

Kočka v domácnosti

Kočka v bytě či domě, to ale nejsou jen samá pozitiva. Kočky jsou velice zvláštní zvířata a vyžadují vnímavý přístup. Ačkoliv si spousta lidí myslí opak, kočky není problém cvičit. Jenom se to dělá jinak než u psů a nejedná se o povely, které by byly ze strany kočky vždy stoprocentně splněné. Ale rozhodně lze kočku naučit přivolání, lze ji naučit přerušení nevhodné činnosti na určitý povel a někteří chovatelé dokonce zvládají své kočky naučit i povel sedni. Většinou však lidem stačí, když jejich kočka umí chodit na záchod a slyší na své jméno – a to se kočky naučí velmi rychle.

Jinou otázkou už je postavení samotného chovatele. My lidé jsme zvyklí, že se nám zvířata chovaná v zajetí podaří ochočit a staneme se jejich pány. Bohužel, kočičí svět je postaven na zcela jiném vnímání hierarchie. Tím, že budete dominantním vůdcem smečky, si náklonnost ani závislost kočky nezískáte. Někdy si ji nezískáte nikdy – všechny kočky nejsou schopny úplné socializace s člověkem. I přesto se ale s nimi dá bez problémů žít – jenom váš vztah se zvířetem zřejmě nenaplní vaše původní očekávání.

Hry pro kočky

 

Složitý život kočky ve společnosti

Kočičí společenský život je složitý a zajímavý zároveň. Jsou to samotářská zvířata, ale nedělá jim problém žít i ve skupinách, dokonce po několik generací. Ani v takových skupinách ale mezi kočkami nevládne pevné postavení. Pozice jednotlivých členů se mohou měnit v závislosti na spoustě vnějších faktorů. Ani pozice chovatele není pevná, kočka sice má ráda svůj domov a ví, že dostane od člověka žrádlo, to ji ale nenutí k tomu, aby se mu podřizovala.

Proto jsou někteří lidé z chovu kočky poněkud rozčarovaní. Zvlášť, pokud se k tomu přidá značkování močí, škrábání nábytku a další, pro kočku naprosto typické projevy, kterými si značí své teritorium. V lidské domácnosti však takové jednání často představuje nepřekonatelný problém. Je lepší připravit se předem na to, že kočka je prostě stále šelma, má silné instinkty a některé jednání je opravdu těžké odstranit.

Výhodou kočky je její schopnost socializovat se nejen s člověkem, ale i s jeho nejlepším přítelem, tedy psem. Ano, kočka opravdu nemívá problém žít v jedné domácnosti se psem. Ale vyžaduje to trpělivost a zkušenosti ze strany majitele při vzájemném seznamování zvířat. Bohužel, u jiných domácích mazlíčků, jako jsou například křečci, andulky nebo ještěrky u koček vítězí lovecký instinkt. Samozřejmě, existují i výjimky.

V neposlední řadě je dobré vědět, že kočky jsou velmi konzervativní zvířata a tím pádem špatně snášejí jakékoliv změny. Ať už se jedná o odchod někoho z rodiny, ztrátu zvířecího partnera, nebo třeba stěhování – to všechno může psychiku vaší kočky značně vykolejit a vést k poruchovému chování. Na kočky má dokonce vliv i taková změna, jako jiné rozestavění nábytku. Některé to snášejí lépe, jiné hůře – proto je dobré změny dělat postupně a nechat kočce čas, aby si zvykla.

Jakmile se kočce něco přestane líbit, dá vám to jasně najevo. Způsobů si může zvolit několik – močení, kálení (a to opravdu „schválně“ na místa, kam se vám to líbit nebude – klidně třeba do postele), agresivní jednání, vynucování si pozornosti a tak dále. Pokud kočka dává najevo nesouhlas s nějakou změnou, musíme chybu i nápravu hledat u sebe. Pokud má chovatel svědomí čisté, je třeba zjistit, jaký problém zvíře má a ten následně začít řešit.

Neexistuje nic takového, jako kočičí psycholog či cvičitel. Pokud se u vaší kočky objeví nějaká porucha chování, nebo si to budete myslet, nezbývá vám, než navštívit veterináře. Naštěstí je dnes i u nás už dost specialistů, kteří se zaobírají problémovým chováním zvířat a s vaší kočkou vám určitě rádi poradí. Někdy stačí pouze trpělivost, než kočka změny přijme, v jiných případech bývá nutná dlouhodobá práce spojená s medikací.

 

Hry pro kočky

 

Kočku trestáním nevycvičíme

A na závěr to nejpodstatnější – kočku nikdy fyzicky netrestejte. Nefunguje to. Lépe řečeno, funguje to až moc dobře, jenom výsledek nebude odpovídat vašemu očekávání. S kočkou se nepracuje na principu dominance nebo strachu, ale je možné ji dávat za špatné chování negativní vazbu – třeba postřik vodou, tlesknutí rukama či rozumné okřiknutí. To všechno vede k přerušení činnosti a přitom si se zvířetem nijak nenarušíte vzájemnou důvěru.

Kočky jsou opravdu velice zvláštní a zajímavá zvířata. Jsou mrštné, šikovné, inteligentní i přítulné. A jak ví každé malé dítě, při hlazení spokojená kočka krásně vrní. Ale taky je třeba si před pořízením kočičky uvědomit, že je to zvíře se vším všudy – i když je čistotná, chlupy v bytě a na oblečení mít budete, během mrouskání se kočičí samice velmi hlasitě projevují (a to hlavně v noci) a dokonce existuje i spousta koček, které se nerady nechávají hladit, nosit a mačkat. To ale neznamená, že by vás neměla ráda, jenom se prostě projevuje jinak.

Rozhodněte se opravdu zodpovědně, protože spousta koček se na ulici dostane právě proto, že je vyhodí zklamaný majitel, který očekával něco jiného. Problém je, že to ubližuje tomu zvířeti – kočka je silně fixovaná na svého pána, i když mu není podřízená. Jeho ztráta může silně poškodit její psychiku. Nehledě na to, že volně žijící nekastrované kočky se dokážou množit neuvěřitelně rychle a jsou nebezpečím pro spousty jiných drobných divokých zvířat, které zbytečně padnou za oběť těmto skvělým predátorům. Myslete na to, a jestliže si kočku pořídíte, naučte se s ní žít – uvidíte, že nakonec toho nebudete litovat.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?