Kočka mramorovaná (Marbled cat)

1. července 2009

Kočka mramorovaná pochází z tropických deštných pralesů jihovýchodní Asie (žije v Indii, Nepálu, Barmě, Thajsku, Malajsii, na Sumatře a v Borneu). Tento nepříliš známý druh kočkovité šelmy patří mezi nedomestikované kočky, jedná se tedy o divoce žijící kočky, přičemž výjimečně se kočky mramorované chovají i v zoologických zahradách. Genetické studie odhalily její příbuznost s rysy a pantery.

O životě a chování kočky mramorované je toho známo jen velmi málo. Je to převážně noční samotářské zvíře. Přes den je většinou ukrytá vysoko ve větvích stromů nebo ve stromových dutinách. Velmi dobře šplhá, a proto většinu času tráví na stromech, kde také často loví potravu. Kočka mramorovaná se živí malými obratlovci - ptáky, veverkami, ještěrkami, krysami a dalšími malými hlodavci, hmyzem, žábami, atd. Březost u této kočky trvá 66 - 82 dní, v jednom vrhu bývají většinou dvě koťata. Rozmnožování v zajetí je problémové a koťata musejí být často odchována člověkem. Neexistuje mnoho případů ochočených koček mramorovaných.


Popis kočky mramorované

Jedná se o kočky krátkosrsté s dobře vyvinutým svalstvem a širokou, kulatou hlavou. Velikostí je jen o něco málo větší než kočka domácí a svým vzhledem připomíná zmenšenou verzi levharta obláčkového. Srst je měkká a hustá, s bohatou podsadou. Barva srsti je žlutohnědá, kresba je tvořena velkými, tmavými skvrnami nepravidelného tvaru se světlejším středem. Tato kresba se směrem k ocasu, končetinám a hlavě mění spíše na puntíky a pruhy. Srst na břichu, bradě a hornímu pysku je výrazně světlejší, až bílá. Další bílá skvrna se nachází na boltci a slouží ke komunikaci s ostatními kočkami. Skvrna je dobře viditelná při agresi projevené přiložením uší těsně k hlavě. Silný ocas tvoří téměř polovinu těla a jeho špička má černou barvu. Špičáky jsou dlouhé a silné. Vzhledem k samotářskému a nočnímu způsobu života se ji málokdy podaří pozorovat či vyfotografovat ve volné přírodě.

 

Zajímavosti

Kočka mramorovaná je ohrožena kácením deštných pralesů, v Červené knize ohrožených živočichů je vedena jako tzv. zranitelný druh.


Další zajímavostí je, že očnice kočky mramorované je celá ohraničená kostí, což je obecně u kočkovitých šelem neobvyklé, neboť bývá z části tvořena pouze vazivem.

 

Autorka: Iveta Šafaříková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?