Kočka proti stresu? Vědecky potvrzeno!

15. prosince 2009

Někteří lidé na vliv kočky na lidskou psychiku nahlížejí velmi skepticky a nepřisuzují léčivým schopnostem zvířete naprosto žádný význam. Určitě i vy jste se tímto názorem setkali. Všimli jste si však, že toto tvrzení zastávají především lidé, kteří doma nikdy kočku neměli a nikdy tak nepoznali ono báječné pouto mezi člověkem a zvířetem? My, milovníci koček, jsme naopak hluboce přesvědčeni, že kočičí přítomnost má blahodárný vliv na naše životy, pomáhá nám překonávat každodenní stresy, shony a starosti, činí naše domovy útulnějšími a navozuje celkovou duševní harmonii.

Kočka proti stresu? Vědecky potvrzeno!

To, že lidem jejich kočičí miláček pomáhá odbourávat stres, potvrzují i američtí vědci. Ti před několika lety provedli rozsáhlou studii o vlivu koček na lidskou psychiku. Došli k závěru, že pokud člověk sdílí domácnost s kočkou, snižuje se riziko, že tento člověk zemře na srdeční či mozkovou příhodu. Kočka totiž pomáhá člověku uvolnit se od stresu a dokáže utišit úzkost. V důsledku toho klesá krevní tlak a uklidňuje se srdeční činnost. Dále se prokázalo, že hlazení jemného kočičího kožíšku navozuje velmi příjemné pocity, které vedou ke snižování hladiny hormonů, které jsou taktéž se stresem spojené. Kočičí předení, lísání a jiné projevy lásky navozují v lidské mysli další pozitivní pocity.

 

Za jiný významný „odbourávač stresu" můžeme považovat samotnou péči o kočku, která nás jednoduše přivádí na jiné myšlenky. Vzpomeňte si třeba na Vaše nákupy ve zverimexu. To, že kočičce koupíte krásný obojek s rolničkou, pamlsky nebo třeba nové škrabadlo, odvede Vaši mysl od běžných starostí a i Vám samotným udělá tento drobný nákup malou radost. A každá radost (i ta nejmenší) pak přece znamená kousek duševního zdraví. Tento pozitivní účinek péče o kočku se projevuje zejména v případě, kdy má člověk málo důvěrných přátel nebo blízkých příbuzných a pouto ke zvířeti je o to silnější. Člověk, který žije osaměle, snáší tuto samotu výrazně lépe, je-li majitelem kočky (popř. jiného zvířete).

 

Alternativní disciplína - felinoterapie

Základem felinoterapie je využití léčivé energie kočky, která pomáhá při léčbě somatických i psychických poruch a zátěží. Principem této léčby je přímý kontakt pacienta s kočkou domácí. Uvádí se, že energie kočky je schopna odbourat bolest, pocit opuštěnosti, zklamání, pocit neklidu či stres a naopak vytváří pocity jistoty, bezpečí a duševní harmonie. Zvíře působí jako motivační podnět k uzdravení pacientů, kterými jsou obvykle senioři, děti trpící autismem a jinými postiženími, pacienti s Alzheimerovou chorobou, handicapovaní lidí, invalidé, ale třeba i zdravé děti, které mají výchovné či emocionální problémy.

 

Také učení rei-ki, které se zabývá univerzální léčivou energií, považuje kočku domácí za jedno z nejcitlivějších zvířat celé zvířecí říše, které dokáže rozpoznat proudění různých energií. Toto učení pochází z Japonska a je staré několik tisíc let.

 

Kotě je solidní, nervy Vám uklidní

Ať již věříte vědeckému vysvětlení kladného vlivu kočky proti stresu nebo spíše jeho alternativní formě, jedno je jisté - oba směry se shodují. Je tedy potvrzeno, že kočka pomáhá lidem zbavit se stresů a samotná její přítomnost je bezesporu pozitivní. To potvrzuje i jedna sloka ze známé písničky: „Kotě je solidní, nervy vám uklidní, nebuďte nevlídní a hned vás přejde zlost!"

 

Autorka: Iveta Šafaříková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?