Kočky a jejich kukadla

6. června 2014

Kočky a kočkovité šelmy obecně nás fascinují od nepaměti. Obdivujeme ladnost jejich pohybů. Respektujeme jejich svobodomyslnost a zdánlivou věrnost jen sama sobě, která má za následek pocit vyznamenání, obšťastní-li nás svou přízní. Ale pravděpodobně největší fascinaci prožíváme při pohledu do kočičích očí.

Jak lidé vnímali kočičí oči v minulosti

Právě díky svým očím získaly kočky v minulosti pověst duchovních zvířat. Vidí v noci, jejich oči odrážejí světlo a vyhledávají svobodomyslné jedince. Kočkám a kočkovitým šelmám proto byly přisuzovány schopnosti pohybovat se a nahlížet mezi světy. Existuje mnoho kočičích božstev, kočkovité šelmy se objevují v šamanské tradici a černé kočky bývaly tradičně průvodkyněmi čarodějnic. Díky abnormální změně tvaru zornic jsou pak také kočky v některých kulturách spojovány s fázemi měsíce a slunce a v závislosti na tom s přílivem a odlivem času.

 

Jak kočičí oči zachraňují životy

V roce 1934 si nechal Percy Shaw z Velké Británie patentovat vynález „reflexních silničních patníků“, ke kterému ho inspirovaly právě kočičí oči. Jednoho dne jel po temné, nebezpečné silnici, když náhle spatřil dvě nazelenalá světla – kočičí oči. Reflexní patníky jsou dnes velmi rozšířené a většina z nás jejich přítomnost na silnicích ani příliš nevnímá. Až do chvíle, kdy jsou opravdu potřeba. Nejedná se jen o jízdu v noci, ale také třeba o jízdu v mlze nebo velice deštivém počasí, kdy jedete téměř poslepu a polohu silnice vám udávají opravdu jen „patníky“. Proto díky kočkám a též Percy Shawovi.

 

Jak kočičí oči fungují

Kočičí oči obsahují světlo odrážející pozadí, umístěné za sítnicí a sloužící jako zrcadlo, které odráží světlo zpět do očí a způsobuje, že září. V naprosté temnotě by kočky neviděly, stejně jako my. Ale v zemských podmínkách dokáží jejich v poměru k tělesné stavbě velké oči využít i stopového množství světla. Toto vidění potom spolu s výborným čichem, sluchem a vybaveností hmatovými vousky dovoluje kočkám pohybovat se i za takových světelných podmínek, které se lidem zdají nedostatečné.

 

Kočky jako léčitelky očních chorob

Díky úžasné funkčnosti svých očí byly kočky v minulosti považovány za možný prostředek pro zlepšení lidského zraku či léčení chorob týkajících se očí. Existují velice drastické, ale i zcela symbolické lidové či magické recepty, jak za použití kočky zlepšit lidský zrak.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?