Kočky a jejich (ne)potřeba pít

16. října 2013

K žrádlu se kočky hrnou s hlasitým mňoukáním a maso či granule do nich jen padají, avšak hladina vody v jejich misce na pití se za den téměř nesníží. Máte starosti, není-li vaše kočka dehydrovaná či nemocná? A žasnete nad jejím zvykem pít vodu z toaletní mísy či z kaluže? Pak čtěte dál.

Odkaz pouštních kočičích předků

Předchůdci kočky domácí jsou africké divoké kočky, zvířata žijící v poušti. Od svých prapředků si dnešní kočky do své fyzické výbavy přinesly sníženou potřebu pít a ledviny se zvlášť dlouhými Henleovými kličkami, které jim pomáhají při koncentraci moči a zpětnému vstřebávání vody.

 

Záleží i na stravě kočky

V přírodě získávají kočky většinu tekutin ze své kořisti (až 60 %). U kočky domácí je míra žíznivosti závislá na druhu krmiva: konzervy obsahují až 75 % tekutin, kočka tak má daleko nižší potřebu pít – vody si lízne maximálně 10x za den. Obsah vody v granulích je oproti tomu pouhých 15 %, zvíře se pak krátce napije 10 – 20x za den. Žízeň vyvolává i sůl v potravě a užívání některých léků.

 

Žíznivost je u koček ukazatelem věku a zdraví

Koťata, kojící a staré kočky pijí daleko častěji. Větší potřeba pít je i příznakem např. cukrovky, hypertyreózy, selhávání ledvin či onemocnění dolních cest močových. V těchto případech je nezbytné léčit primární chorobu, ale zároveň přimět kočku k většímu příjmu vody.

 

Kočičí pitné móresy

Kočky rády lížou kapky ze sprchového koutu, z umývadla, tekoucí vodu z kohoutku, vodu ze záchodu, často dají přednost špinavé vodě v kaluži před vodou v misce. Odpověď, proč tak činí, není jednoduchá. Příčinou mohou být stopy saponátu, příliš studená voda či nelíbivý pach v jejich miskách (před plastovými miskami dejte přednost skleněnými či porcelánovými, které se lépe čistí a neulpívají na nich tolik pachy), chuť chlóru (vodu necháme odstát, či používáme vodu pramenitou) nebo si pouze chtějí pohrát (kapající kohoutek dokáže většinu koček zabavit na dlouhou dobu).  Některým kočkám chutná a voní i voda se stopami mýdla. Řada jich miluje kočičí fontánky, kde neustále proudí voda jako zurčivý potůček.

 

Jedno z vysvětlení, proč kočka raději pije z louží, akvárií či z toalet, je to, že jí nahrazují díru s vodou. Poté co se kočka ve volné přírodě nažere, hledá zdroj vody. Malá miska se jí nemusí zdá jako dostačující. Např. z hrnce bude pít mnohem raději.

 

Někdy můžeme pozorovat, jak kočka před napojením oťukává packou vodní hladinu. Vytváří si tak vibrace, pomocí kterých zjišťuje, jak je hladina vzdálená. Vyhne se tak namočení nosu a vousků.

 

Mléko je potravina – ne tekutina

Navzdory tradiční představě kočky u misky mléka, není pro ně mléko vhodné. Koťatům nevadí, dospělé kočky však zpravidla nedokážou strávit laktózu a dostanou průjem. Mléko nemůže nahradit vodu, představuje zároveň i kalorický příjem, který u doma chovaných koček většinou není žádoucí.

 

Pokud je ale vaše zvíře čilé, s chutí k jídlu a z jeho toalety vybíráte hrudky přiměřeně veliké a správně konzistentní bobky (ne lívance), nemusíte se pitným režimem svého kočičího přítele trápit.

 

Autorka: Iva Musilová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?