Kočky a nesmyslné zákony - pohyb po setmění jedině s odrazkou

25. září 2013

Zákon je obecně závazný právní předpis přijatý parlamentem. Každá země si vytváří vlastní právní řád podle svých zvyklostí a požadavků. Možná vás to překvapí, ale kočky figurují v mnoha zákonech a paragrafech po celém světě. Tyto právní úpravy se však netýkají pouze obecných podmínek chovu našich čtyřnohých miláčků, ale leckdy se jedná o zákony a ustanovení, které dají považovat lehce řečeno za úsměvné.

Dávné zákony kočičího ráje

Nejlépe se kočkám žilo před mnoha tisíci lety ve starověkém Egyptě – to byl přímo kočičí ráj. Kočky byly uctívány stejně jako bohové a chránili je nejen obyvatelé země, ale také přísné zákony. Tehdy platilo, že za zabití kočky viníkovi hrozila poprava. Kočky si tak nerušeně žily jako v bavlnce a podle pověr žily dále i po své smrti, neboť byly posvátně balzamované a mumifikované pro zajištění dalšího života po životě.

 

Současné české paragrafy pro kočky

Český právní řád kočku uvádí hned v několika různých zákonech. Tyto zákony jsou obecného rázu a týkají se chovu, myslivosti, povinného očkování, toulavých koček, atd. Je sice pravda, že nad některými českými zákony (a zákonodárci) občas zůstává rozum stát, avšak ustanovení týkající se koček svou povahou nijak zvlášť nevybočují ze standardních zákonů. Podíváme-li se však do jiných zemí, čekají nás opravdové právní lahůdky.

 

Nesmyslné americké kočičí zákony

Amerika je země neomezených možností a - jak se zdá - také neomezených zákonů. V Montgomery County v Marylandu například v roce 1999 prošel zákon, kdy majitel kočky musí zaplatit pokutu 100 USD (cca 2000 Kč), pokud se jeho kočka bez dovolení toulá po pozemcích jiné osoby. 100 USD se ale platí pouze za první prohřešek. Při dalším vniknutí kočky na pozemky souseda majitel musí vytáhnout z peněženky již 500 USD (cca 10 000 Kč).

Rušno zřejmě mívají v ulicích French Lick Springs v Indianě každý pátek třináctého. V ulicích totiž zvoní zvonky. Nejedná se však o kostelní zvony, ani o zatoulané stádo oveček. Jedná se o kočky. V této oblasti totiž všechny černé kočky v pátek třináctého musí nosit na krku zvoneček.

Zvonečky pro kočky jsou v Americe zřejmě poněkud oblíbené. V Cresskillu v New Jersey jsou kočky dle zákona povinny nosit tři zvonečky proto, aby na sebe upozornily ptáky v dané lokalitě.

Barber je poklidné město v Severní Carolině. A proč tak poklidné? Jsou zde zakázány jakékoliv roztržky mezi psy a kočkami. Stejně tak je poklidné i město Columbus v Georgii – zde totiž kočky po deváté hodině večerní mají zakázáno jakékoliv mňoukání. Klid je také ve městě Reed City v Michiganu – milovníci zvířat nesmí chovat kočky a ptáky ve stejných prostorách.

Zákonodárci s největším smyslem pro humor se však nacházejí ve státě Colorado. Kočky zde mohou volně pobíhat po setmění jen v případě, že mají na ohonu upevněnou odrazku nebo jiné světýlko.


Asijské zákony pro kočky

Zajímavý zákon týkající se koček lze najít i v Asii, a to konkrétně v Japonsku. V Tokiu se totiž těší oblibě tzv. kočičí kavárny. Zde se milovníci předoucích domestikovaných šelem zastaví po skončení pracovní doby, tj. většinou večer. Přepracovaní Japonci chtějí uvolnit nahromaděný stres, a proto zaplatí vstupné a po stanovenou dobu se mohou mazlit s některou z kavárenských koček. Japonský zákon o ochraně zvířat však od roku 2012 upravuje veřejné vystavování koček, a proto musí kočičí kavárny zavírat již v osm hodin večer.


Kočka pod zákonem

Na závěr připomeňme některé další - tentokrát fyzické - zákony, které platí pro naše kočky. Nehybná kočka zůstane nehybná, pokud na ni nezapůsobí jiná síla - jako například otevírání kočičí konzervy anebo myška v pohybu. Dále platí, že kočičí nezájem je přímo závislý na lidské snaze vzbudit kočičí zájem nebo že kočičí touha po škrábání nábytku je přímo závislá na jeho ceně. Leckdy mají majitelé koček pocit, že jejich miláčci také soustavně porušují zákon gravitace.

Zákony nezákony, kočky si stejně vždy budou dělat, co se jim právě zachce. 

 

Autorka: Iveta Šafaříková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?