Kočky čistotné a pečlivé. Je to tak?

8. března 2013

Kočka je sice tvor velmi čistotný a očistě kožíšku, kterou sama zvládne, dokáže denně věnovat spoustu času. Ovšem některé části těla si ošetřit nedokáže. Pomáhají sice kočičí kamarádky, které omyjí například hlavičku, ale ani ty nezvládnou úplně všechno. Pak přichází na řadu člověk, aby kočce pomohl.

Oči a uši kočky

Intenzivnější čištění očí je nutné u některých plemen. Více oči slzí některým šlechtěným kočkám, jako jsou peršanky, exotické kočky, ale i třeba siamské. Tyto kočky mají deformované slzné kanálky, nebo oči dráždí chlupy.

Kočkám by se oči měly čistit denně, u některých plemen i několikrát. Nejlépe kosmetickým tamponem, namočeným v teplé vodě. Opatrně se jím přetře oko a odstraníme ospalek.  Použít se dají ale i speciální kapky do očí.

Uši kočky by měly být pod dozorem chovatele stále. Je dobré tedy uši čistit a prohlížet i několikrát týdně. Postačí opět namočený tampon, kterým odstraníme maz. Nedoporučuje se používat vatové tyčinky, které by mohly poškodit vnitřní ucho. I tady lze koupit speciální roztok k čištění, určený jen kočkám.

 

Kočičí kožíšek - srst a kůže kočky

Právě kožíšek je kočka schopna si ošetřit sama. Ovšem dlouhosrstá plemena potřebují pročesávat, některá dokonce denně. I když kočka obecně není příznivcem vody, měla by se občas vykoupat, aby se srst zbavila nečistoty a případných parazitů, které dokáže odstranit speciální šampon. Zároveň tak ošetříme i kůži, která může být po nájezdů například blech, podrážděná.

Také v jarním a podzimním obdobím prochází srst kočky změnami, které potřebují lidskou ruku. Speciálním kartáčem tak odstraníme zbytky staré srsti, která kočkám odpadá v tomto období navíc intenzivněji, než v jiných měsících v roce.

 

Kočka a její drápky

Kočka si dokáže drápky obrousit sama, potřebuje ale svoje škrabadlo, na kterém bude tuto činnost pravidelně vykonávat. I tak je ale nutné drápky hlídat, a pokud je potřeba, kočce pomoci tím, že je ostříháme. Přerostlé drápky totiž mohou kočce působit problémy, ale může jimi i zraňovat ostatní členy rodiny, včetně těch zvířecích.

Stříhání drápků je procedura, na kterou kočka musí být zvyklá. Je tedy nutné ji na to připravovat od prvopočátku společného soužití. Je také nutné vědět, jak správně drápky stříhat, abychom kočce neublížili. Pokud máme obavy, nebo kočka stříhání odmítá, je dobré tuto činnost svěřit odborníkovi, například vašemu veterinářovi.

 

Péče o zuby kočky

Pravidelná prohlídka a hygiena chrupu u koček je také nutností. Na zubech se tvoří zubní plak, který způsobuje kazy a také zubní kámen i u kočky, který může poškodit i dáseň. Je tedy dobré kočku naučit na pravidelné čištění zubů. Existují speciální kartáčky a zubní pasty.

Ne mnoho koček tuto proceduru dobře snáší, ale pasty mají příchutě, které kočce chutnají. Proto při troše trpělivosti a hravosti můžete kočku naučit, aby se dokonce těšila. Že má kočka s chrupem nebo dásněmi problém, zjistí vnímavý chovatel poměrně snadno. Příznakem může být jak zápach z tlamičky, tak problém s přijímáním potravy. Pak je nutné vyhledat veterinární pomoc.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?