Kočky Ernesta Hemingwaye

5. listopadu 2010

Každý majitel kočky jistě potvrdí, že se jedná o nesmírně inspirativní zvíře. Kočka je každodenní inspirací nejen pro nás, ale i pro lidi s uměleckým nadáním a kreativním myšlením, a právě proto nejeden slavný spisovatel, herec či malíř je znám také jako velký milovník koček. Jedním z největších slavných milovníků koček byl americký spisovatel Ernest Hemingway (1899-1961), nositel Pulitzerovy a Nobelovy ceny za literaturu a autor nesmrtelných románů Stařec a moře, Komu zvoní hrana, Zelené pahorky africké, Fiesta a další.

 

Víceprsté kočky

Tento známý spisovatel choval obrovské množství koček, na kterých údajně obdivoval především jejich nezávislost. Udává se, že v některých obdobích choval až 60 jedinců. Zajímavostí je, že jeho kočky měly více prstů na tlapkách (šest prstů nebo i více místo obvyklých pěti prstů na předních tlapkách a někdy též prsty navíc na tlapkách zadních). Těmto víceprstým kočkám se dodnes na počest autora říká Hemingwayovy kočky.

 

První šestiprstou kočku dostal Ernest Hemingway darem od jistého námořního kapitána jako kuriozitu. Vypráví se, že tyto kočky s více prsty připluly v koloniální éře do Ameriky na lodích z Evropy a že jejich genetické odchylka – tedy více prstů – jim sloužila k lepšímu udržení stability a rovnováhy na palubě lodí. Námořníci prý také pokládali šestiprsté kočky za kočky přinášející štěstí a zaručující, že plavba bude korunována úspěšným koncem. Kočky se v minulosti plavily na lodích spolu s námořníky a jejich úkolem bylo lovit lodní krysy. Vzhledem k velkému počtu koček, které spisovatel vlastnil, se víceprsté kočky rychle rozmnožily a s časem a dalšími generacemi jich stále přibývalo.

 

Hemingwayova rezidence dodnes plná koček

V Key West na Floridě v USA je od šedesátých let zpřístupněn veřejnosti Hemingwayův dům postavený ve španělském koloniálním stylu, kde je stále možné spatřit mnoho koček, které přebývají v této rezidenci, která slouží taktéž jako muzeum. O kočky musí být řádně postaráno podle Hemingwayovy poslední vůle. V současné době v jeho bývalé rezidenci žije okolo šedesáti koček, z nichž přibližně polovina má onen jedinečný genetický znak – více prstů. Zajímavostí také je, že každá kočka, která kdy spisovatelovu vilu v Key West obývala, má na zahradě svůj pamětní kámen.

 

Kočky s palčáky a zajímavými jmény

Kočky, které dodnes žijí v bývalé spisovatelově vile, dostávají tradičně kuriózní jména po slavných filmových postavách nebo hercích. Narazíte zde na kočky pojmenované např. Pablo Picasso, Sophia Loren, Charlie Chaplin nebo Audrey Hepburn. Těmto kočkám se také někdy přezdívá anglicky mittens, což znamená palčáky nebo palčákové rukavice, neboť prst navíc připomíná palec. Většina koček je vykastrovaných a v rezidenci se rodí pouze jeden až dva vrhy ročně.

 

Byl to Ernest Hemingway, vlastník šedesáti koček, kdo pronesl ono známé přísloví „jedna kočka nevyhnutelně vede k další“ (v originální verzi „one cat just leads to another“), což jistě potvrdí i mnozí z nás. Jednoduše řečeno: máme-li jednu kočku, zamilujeme si ji natolik, že si brzy pořídíme další.

Autorka: Iveta Šafaříková


 

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?