Kočky na vodítku

18. dubna 2012

Domácí kočky nám přijdou občas ochuzené o procházky venku. Vodítko je dobrou alternativou, jak kočce dopřát venkovní procházku bez toho aniž byste se museli bát, že vám uteče a někde se zraní. Některé kočky nemají problém naučit se chodit na vodítku, jiné to nenaučíte nikdy, u některých to chvíli trvá, než si na vodítko zvyknou. V každém případě, proč to nezkusit.

Jak začít, když chceme používat obojek pro kočky

Nikdy nekupujte klasický obojek kolem krku, vždy se musí jednat o kšírky, které se nasazují na tělíčko. Kočka si právě na kšírky bude muset zvyknout. Nejprve jí je necháme prohlédnout a očichat. Nenasazujte je ihned po zakoupení, ale pokuste se kočku na novou věc přivyknout výše zmíněným způsobem. Bude stačit den dva, aby novotu přijala a nebála se.

 

Samotné nasazování se nejspíš neobejde bez odezvy. Čekejte reakce různé. Některé kočky mohou být agresivní, jiné si lehnou a nehnou se na krok, další se bude snažit se kšírek všemožně zbavit. Nechte kočku opravdu jen chvilku, aby si kšírky otestovala sama na sobě. Musí hlavně zjistit, že se nejedná o nic hrozného, že jí to neublíží. To by se mělo opakovat do doby, než kšírky prostě bez problémů přijme a bude se v nich pohybovat tak, jako kdyby na sobě nic neměla. I v tomto případě jí ale kšírek po nějaké době zbavte.

 

Po té přejdeme k druhé fázi a tou je nasazování vodítka. Nechte ji jen tak, aby vodítko volně vláčela za sebou. Kočka je tvor velmi opatrný a nové věci přijímá leckdy s nedůvěrou. Jakmile zjistíte, že kočka bez problémů přijala i vodítko, zkuste jej vzít do ruky a zkusit si vodění. Nejspíš se hned nebude pohybovat tak, jak chcete. Bude nutné se obrnit notnou dávkou trpělivosti. Nejprve si ale vše vyzkoušejte doma, kde se kočka cítí dobře a ví, kam eventuelně utéct, pokud se bude cítit ohrožená.

 

Myslete na to, že kšírky nesmí škrtit. Kočka se v nich musí cítit dobře. Nesmí být ale ani moc volné, aby se vám při leknutí z kšírek nevyvlékla. Mohlo by to mít fatální následky. Po nasazení kšírek byste měli mezi řemínky a tělíčkem prostor, kam by se měl vejít palec ruky.

 

První procházka kočky

Pokud kočka není zvyklá chodit venku, nejspíš ji pobyt v neznámém prostředí bude stresovat, na to myslete. Kočku tedy ihned nepokládejte na zem, ale ponechte si ji v náručí a chlácholte. Pokuste se ji uvolnit.

 

Po té ji opatrně položte na zem. Vybírejte k první procházce místa spíše klidnější, protože neznámé zvuky ji budou děsit.


Nechte ji pohybovat se tak, jak sama chce. K ničemu ji nenuťte. Musí se cítit uvolněně a v bezpečí. Pokud zjistíte, že je podrážděná a bojí se, vezměte ji hned zpět domů. To samé pak opakujte druhý den. Pokuste se vydržet, i u psa chvíli trvá, než se naučí na vodítku chodit.

 

U kočky je celá záležitost o to složitější, že zde bude nácvik velmi individuální. Je docela možné, že váš kočičí jedinec vodítko ani kšírky nepřijme nikdy. Pak se prostě nedá nic dělat.


Pokud se kočka na vodítku chodit bez problémů naučí, můžete ji postupně brát kamkoliv. Je dokonce možné ji naučit i stejné povely, jako psa. Důležité je mít jen trpělivost a nevzdávat se hned při prvním nezdaru.

 

Autorka: Naďa Kučerová

 

 

Související články:

Přivykání kočky na obojek nebo popruhy

.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?