Kočky pro nevidomé

18. června 2011

Mnohými vědeckými studiemi bylo prokázáno, že samotná přítomnost zvířete dokáže pozitivním způsobem ovlivnit lidskou psychiku. Slabozrací lidé i lidé zcela nevidomí jsou navíc citlivější a vnímavější, a proto dokáží vstřebávat léčivou kočičí energii o to intenzivněji. Nevidomí jsou spojováni především s vodícími psy, avšak právě kočka se může stát vhodným léčitelem jejich duše. Felinoterapie je léčba za pomoci kontaktu člověka s kočkou, neboť přítomnost kočky je prospěšná při léčbě psychických problémů a napomáhá k navození duševní rovnováhy.

Každý majitel kočky ví, že mu jeho kočičí kamarád v určitých chvílích dodá cit, něhu, lásku a dušení harmonii. Kočka má svůj pověstný šestý smysl, díky kterému je velmi citlivá na psychické rozpoložené svého majitele a využívá svou vrozenou energii, intuici a empatii pro navození duševní pohody. Nelze opomíjet i onu od pradávna obdivovanou kočičí záhadnost a tajemnost, která má snad na léčivé schopnosti koček také svůj vliv. U nevidomých (a jinak postižených) lidí dokáže kočka pomoci k rozvoji sebevědomí a k odstranění psychických bloků, které mohou z daného zrakového postižení plynout, dále ke zmírnění úzkostí, depresí a různých fobií.

 

V České republice existuje několik poskytovatelů felinoterapie, kteří převáží své kočky-terapeutky přímo k pacientům nebo které je možno navštívit, avšak nejlepší možnou variantou pro nevidomého je žít s vlastní kočkou a pečovat o ni. Za nejlepší kočičí terapeuty jsou považována speciálně vyšlechtěná plemena jako např. ragdoll, mainská mývalí kočka nebo kočka siamská. Avšak říká se také, že nejlepším zvířecím léčitelem je kočka, která už si „prožila své“ – jako např. kočka nalezená v zuboženém stavu kdesi na ulici. Takové zvíře bývá citlivější a obecně poněkud vděčnější. Mezi postiženým člověkem a zvířetem se nezřídka vytvoří extrémně silné pouto, přičemž někdy se hovoří až o propojení kočičí a lidské duše.

 

Hmat a sluch nevidomých

Nevidomí lidé, jejichž oči neslouží tak, jak by měly, mívají často obdivuhodně jasné a bystré ostatní smysly, a to především sluch a hmat. Říká se, že hmat je slepci zrakem, neboť je jeho průvodcem v prostoru. Dotek hebkého kočičího kožíšku je nejen příjemný a uklidňující, ale podle nejnovějších vědeckých výzkumů prý také dokonce snižuje krevní tlak. Kočka, která spontánně přijde a otře se o člověka, je jako pohlazení nejen na těle, ale především na duši. Kočka také vydává příjemné zvuky (předení) které pozitivně ovlivňuje lidský mozek, uklidňuje a uspává. Kočka předením vyjadřuje svoji spokojenost, vytvářejí se jí v těle endorfiny (tzv. hormony štěstí) a tato pozitivní energie je pak přenášena na člověka.

 

Dotykové výstavy koček

Zajímavou událostí ve světě kočičích výstav jsou doprovodné prezentace - tzv. dotykové výstavy koček pro nevidomé a slabozraké. Na těchto akcích jsou prezentována nejen různá kočičí plemena, ale nevidomí lidé mají také možnost si ohmatat hračky pro kočky, kočičí stelivo a jeho hrudkující účinky, atd. Například na mezinárodní výstavě koček v Brně bývá dotyková prezentace koček pro nevidomé a slabozraké již tradicí.

 

Autorka: Iveta Šafaříková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?