Kočky v dobách slávy – Egypt

8. července 2009

Málokdo si při pohledu na svou kočku uvědomí, jak vznešený tvor se mu to povaluje na pohovce. Předkové Vaší kočky však byli před více jak pěti tisíci lety ve starém Egyptě uctíváni a hýčkáni jako pomocníci jedné ze staroegyptských bohyň.

Bohyně Bastet

Kočky byly ve starověkém Egyptě uctívány jako symbol bohyně Bastet. Ta nejprve měla lví podobu a byla bohyní pomsty. Tento úděl se jí však nelíbil, a proto se vzepřela svému stvořiteli, bohu Re, a změnila svou podobu na kočičí s tím, že se stala bohyní žen, slunce, koček, lásky a plodnosti. Proto také její symbol nosily Egypťanky kolem krku, když chtěly otěhotnět. Někdy bývala ztotožňována s bohyní Sachmet, která má také lví podobu. Na rozdíl od ní je ale Bastet laskavá a mírumilovná. Proto ji na všech vyobrazeních najdeme jen s úsměvem.

 

Mýty o kočkách z dob starého Egypta

V Egyptské knize mrtvých se píše, že bůh Slunce Rá se jednou proměnil v kočku, aby mohl bojovat s hadem, který byl spodobněním temnoty. Dalším z mýtů je, že jeden faraon si prý raději usekl rukáv svého oděvu, než aby vyrušil kočku, která na něm spala. Egypťané také viděli a někteří ještě dodnes vidí souvislost mezi dvěma událostmi: křesťané na počátku 8. století vyvraždili v Egyptě všechny kočky a za krátkou dobu dolehla na Egypt morová epidemie.

 

Egyptské kočky a zákon

Kočka byla ve starověkém Egyptě přísně chráněna zákonem - za zabití kočky čekala na viníka poprava. Pokud nějaký Egypťan našel mrtvou kočku, musel začít truchlit, aby na něj nepadla vina za smrt kočky. Kočky byly tak vzácné, že jejich vyvážení z Egypta bylo striktně zakázáno. Féničané ale několik koček v Egyptě ukradli a rozšířili je po celém Středomoří. Egyptští bojovníci potom měli za úkol kromě válčení přivézt zpět do Egypta každou kočku, kterou na válečných taženích uviděli.

 

Kočky a smrt

Pokud zemřela kočka, která byla chovaná jako domácí mazlíček, musela si její rodina jako výraz smutku oholit obočí. Poté byla kočka nabalzamována a mumifikována. Spolu s ní se do hrobu dávaly misky s mlékem a mumifikovaní hlodavci, aby se v posmrtném světě měla dobře. Kočky byly po smrti svého majitele usmrcovány a mumifikovány spolu s ním, aby mu v posmrtném světě dělaly společnost. Ne všechny mumifikované kočky však byly pohřbeny. Kočičí mumie častěji sloužily jako modly v chrámech. Byly tak žádané, že někdy byly dokonce i padělány a místo kočky byla „mumifikována" sláma, kosti nebo klacky.

 

Centrem uctívání koček bývalo město Bubastis. V této oblasti se nachází kočičí pohřebiště, kde byly pohřbeny tisíce mumifikovaných koček. Jiná kočičí nekropole se nachází u města Beni Hasan, kde se nachází i chrám další bohyně s kočičí hlavou - Pakhet.

 

Egypťané chovali kočky i z praktičtějších důvodů. Chránily totiž potraviny před hady a hlodavci.

 

Egypťané nikdy ke kočkám nevzhlíželi jako k božstvu, ale věřili, že jsou jacísi božští pomocníci a že mohou sloužit jako spojka mezi nimi a bohy. Proto jim také šeptali svá přání a modlitby a věřili, že je tak bohové vyslyší. Proč to nezkusit i dnes? Bohové jsou přeci nesmrtelní a třeba Vám nějaké přání prostřednictvím Vaší kočky splní...


Autorka: Jana Hujerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?