Kočky v Maroku - jak se tam žije kočkám?

26. května 2011

Pojďme alespoň trochu nahlédnout, jak se žije kočkám v úplně jiných (a tak trochu exotických) částech světa. V oblastech jiné kultury, rozdílného životního stylu a zcela odlišeného podnebí a přírodních podmínek se i běžný kočičí život lišil a dosud liší od života našich klasických českých koček domácích. Pojďme se podívat, jak vypadá takový kočičí život v Maroku a dalších islámských zemích.

Kočky a islám

Maroko je země, která se nachází na severozápadě Afriky a jejíž krajina je ovlivněna vysokým pohořím Atlas, pouští Saharou a Atlantským oceánem. Státní náboženství je islám, který ovlivňoval a dosud ovlivňuje život místních koček možná více, než bychom vlastně čekali. Zatímco v časech středověku byly kočky v křesťanské Evropě těžce pronásledovány (byly považovány za společnice samotného ďábla a hromadně zabíjeny například upalováním na hranici spolu s domnělými čarodějnicemi), v islámských zemích si tehdejší středověké kočky celkem pokojně žily a tyto země jsou obecně dodnes ke kočkám poměrně přátelské.


Slavná kočka jménem Muezza

V arabských zemích panuje ke kočkám zvláštní vztah, neboť známý prorok Mohamed sám vlastnil kočku jako domácího mazlíčka, jejíž jméno bylo Muezza (zřejmě se jednalo o bíle zbarvenou tureckou angoru). Dle pověry jednoho dne spala Muezza tvrdým spánkem na rukávu Mohamedova hávu, zrovna když nastal čas k modlitbám. Říká se, že prorok si raději uřízl rukáv hávu, než aby Muezzu vzbudil ze spánku. Údajně to byla právě také kočka, která zachránila proroka před smrtelným hadím uštknutím. Na památku této kočky Muezzy měly všechny kočky kdykoliv volný přístup do jakékoliv mešity. Další islámská legenda tvrdí, že kočka zachránila Noemovu archu před potopením. Na arše se prý přemnožily krysy, které začaly hlodat stěny lodi. Lev byl příliš veliký na to, aby malé hlodavce pochytal ze všech koutů, do kterých se schovali. Legenda uvádí, že lev kýchnul a z nosních dírek mu vyskočil pár koček, který krysy pochytal a archu tímto zachránil.

 

V Maroku a dalších islámských zemích je kočka zvíře relativně vážené a respektované. Dokonce platí, že je možné pít vodu z misky, ze které již pila kočka, neboť kočka svým dotykem nemůže dle místních pověr vodu nikterak znečistit. (Samotná posvátná kniha korán považuje kočku za zvíře čisté a posvátné.) K domácím mazlíčkům tedy patří v současné době převážně kočky - těch je možno spatřit v ulicích marockých měst desítky či snad stovky. (Naopak pes je považován za zvíře nečisté, a proto nejsou v těchto zemích psí mazlíčci tolik početní.)

 

Běžný život kočky v Maroku

Místní kočky běhající v houfech ulicemi však většinou nejsou ty poměrně pokojné a spokojeně vyhlížející miciny, které známe z našich zahrad a ulic. Jedná se o kočky značně divoké, které se člověka bojí, obezřetně se plíží kolem lidí a jsou šelmovsky připraveny na jakékoliv nebezpečí či útok. Kočky, které žijí na ulici, se většinou živí vybíráním poživatelných zbytků z vyhozených igelitových pytlů plných odpadků a občasným krmením ze strany místních obyvatel. Igelitové pytle s odpadky jsou v ulicích většinou nápadně poškozeny kočičími drápy a jejich obsah je roztahán po nejširším okolí. Typickým obrázkem jsou pak kočky odpočívající na ulici s břichem plným nejrůznějších (více či méně poživatelných) zbytků u rozdrápaného pytle s odpadky. Bohužel častým obrázkem může být vzhledem k vysokému počtu koček v ulicích i mrtvá kočka. Naopak kočky žijící v luxusních palácích bohatých obyvatel země si žijí doslova jako princezny, kterým se dostává té možné nejlepší péče.

 

Autorka: Iveta Šafaříková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?