Kočky žijící venku: Výživa trochu jinak

21. listopadu 2011

Odlišné výživové požadavky koček žijících venku vyplývají z rozdílného životního stylu. Kočky žijící (převážně) venku jsou v intenzívním pohybu, stále v pozoru a musí lovit kořist. To představuje zvýšené nároky na tzv. pohotovou energii, což je vlastně energie ve formě tuků. Kočka pro rychlou reakci potřebuje nejen přírodou nadělené reflexy, ale i dostatek síly. Proto by měly mít k dispozici krmivo s vyšším podílem pohotové energie, které v kombinaci s dostatkem proteinu zároveň zaručuje dostatečný přísun živin pro případ, že kočka na lovu nepochodí.

„Žiji na venkově a kočky jsou kolem domu,“ sděluje své zkušenosti Helena Vaníčková. „Domů se přijdou na chvíli pomazlit a nasytit, pak se zase vrací do víru venkovního života. Nemohla jsem najít vhodné krmivo, které by jim prospívalo – jako štíhlé, aktivní, nekastrované kočky, se totiž nevešly do žádné z „kolonek“ výrobců speciálních krmiv na míru.“

 

To potvrzuje i odborník na výživu zvířat Ing. Martin Kváš a dodává: „Kromě vysokého podílu energie, dostatečného množství sacharidů a proteinu, jsou pro venkovní kočky významné mikroprvky v organických formách jako zinek, měď či selen. Například zinek posiluje svou bariérovou funkcí kvalitu kůže, měď působí pozitivně na krvetvorbu a prostřednictvím lepšího přenosu kyslíku v organismu umožňuje okamžitý výkon. Selen ve spojení s vitamínem E tvoří přirozenou ochranu buněk proti stárnutí, vlastně takový anti-aging faktor,“ poukazuje Ing. Kváš na prvky, které by neměly ve vyvážené stravě pro kočku chybět.

 

Kočka žijící venku

 

Samozřejmou součástí by měly být i prebiotika pečující o rovnováhu střevní mikroflóry a tím i o obranyschopnost organismu či nezbytné omega 3 a omega 6 mastné kyseliny s pozitivními vlivy na kvalitu kůže a srsti. Speciální tvar a struktura jednotlivých granulí navíc mohou přispívat ke zdraví chrupu a být prevencí dentálních onemocnění.

 

„Potřeby koček jsem nakonec uspokojila krmivem od Brita – Brit Care Cat Outdoor, které je určeno pro kočky z džungle venkovního života. Je navíc hypoalergenní, takže nemusím řešit individuální problémy jednotlivých koček,“ shrnuje Helena Vaníčková.

 

Například Vlastimil Prokeš žádné domácí zvíře nechová, stará se však o smečku potulných koček nedaleko svého bydliště, kde se schází více místních, aby hladová zvířata přikrmili: „Žijí kolem starého pivovaru, kam jim lidé nosí zbytky jídla. Já nyní krmím typem krmiva pro kočky žijící venku, které jim zajistí pevný tělesný základ. Přichází zima – budou ho potřebovat.“

 

Více informací na www.krmivo-brit.cz.

 

 

Pozn. redakce: Článek obsahuje reklamní sdělení.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?