Kocour zakusující koťata – poradíme Vám

17. února 2014

Máte doma páreček kočky a kocoura, které jste připustili a pořídili jste si koťata a máte nyní problém se značnou agresivitou kocoura? Přečtěte si několik důvodů, proč to kocour dělá a pár rad, jak tomu zabránit.

Proč kocour zabíjí koťata?

Jedním z důvodů, který uvádějí veterináři, je touha kocoura po tom, aby se kočka dostala brzy znovu do říje. V tomto případě se nemusí ani jednat o jeho koťata, protože kocour nepozná svá koťata od těch cizích. Chovatelé se vyjadřují tak, že kocour může reagovat agresivně kvůli tomu, že mu koťata zasahují do teritoria. Dalším důvodem ale může být i žárlivost na koťata a to, že si uzurpují jak naši pozornost, tak pozornost kočky. Důležité je poznamenat, že se může lišit reakce na koťata u kocourů kastrovaných a nekastrovaných. Kastrovaní kocouři obvykle reagují klidněji, s koťaty se brzy sžijí a začnou je opatrovat.

Ve všech případech zakusování je třeba dobře rozeznat, jestli se jedná o hru, či o skutečný útok, a to zejména kvůli tomu, abychom nezabraňovali kocourovi v kontaktu s koťaty, když by se jednalo pouze o nevinnou hru. Agresivní útok na kotě bývá doprovázen vrčením či syčením. Často se agresivita kocoura může projevovat i vůči majiteli, na kterého bude též syčet a kousat ho.

 

Jak zabránit zakusování koťat?

Velké množství chovatelů hledá rady, jak zabránit kocourovi v zakusování koťat. V podstatě jediným a nejspíš nejúčinnějším způsobem je odstavení kocoura od kočky a koťat. Dokud jsou koťata ještě malá, tak otce kocoura k nim nejlépe vůbec nepouštět. Jakmile koťata začnou chodit, můžete k nim zkusit kocoura pustit, nicméně je třeba skupinku bedlivě hlídat. Rozhodně nenechávejte kočku s koťaty a kocourem během prvních setkání samotné. Je třeba skutečně pozorovat, jak kocour na koťata reaguje. Pokud je agresivní, musí vědět, že jste tam vy a koťata popřípadě ochráníte. Nicméně je ověřeno zkušenostmi, že většina kocourů si postupně na koťata zvykne a stane se jejich věrnými ochranáři.

 

Autorka: Andrea Ivaničová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?