Kolik vody by měl pes za den vypít?

9. června 2015

Pitný režim nás lidí je provařená a dávno známá tématika. Názory na to, zda toho vypít víc podle venkovních teplot nebo osobní váhy se liší. Kolik by toho ale správně měl vypít váš pes, aby to bylo v pořádku? A jaké všechny nemoci mohou nadměrným nebo nedostatečným pitím vzniknout?

Pitný režim psa

Pes by měl mít přístup k vodě neomezeně, proto je někdy těžké vysledovat, kolik toho vlastně vypil. Nedostatek tekutin by mohl poškodit jeho organismus, obzvláště pokud jde o dorostence. Vodu lze v případě lehkých respiračních či trávicích onemocnění nahradit čajem ovšem za předpokladu, že je neslazený. Žádné jiné tekutiny by pes přijímat neměl. Pitím vody z kaluží a veřejných vodních ploch hrozí infekce a přemnožení trávicí mikroflóry, která může vést až k úplnému úhynu psa. Alkohol psům nepodáváme vůbec! Vážně jim poškozuje metabolizmus.  Jelikož příjem vody závisí na aktivitě psa, stravě, okolní teplotě a velikosti plemene, jen obtížně se určuje optimální množství, které by měl pes vypít. Obecným pravidlem je ale 35-50ml na kg živé váhy psa.

 

Co pro tělo psa znamená voda?

Voda je základní funkční jednotkou buněk. Řídí odvod škodlivin z těla a přivádí buňkám živiny. Její rovnováhu v těle udržují játra a ledviny, které nedostatkem nejvíce trpí. Ačkoliv hladovět dokáže pes i několik týdnů, bez vody do několika dní umírá. Důležitým faktorem je voda také při termoregulaci – jejím odpařováním se pes ochlazuje a nepřehřeje se.

 

Signalizace nemoci

Barva moči může napovědět mnoho o hospodaření s vodou v těle. Je-li příliš tmavá, je vody v těle nedostatek a trpí játra. Je-li v moči krev, nejčastěji jde o onemocnění ledvin, to se ale projevuje i příliš světlou a nedostatečně zpracovanou močí. V takovém případě neschopnost zpracovat vodu psa nutí neustále pít, což se může stát pro nás prvním varovným signálem. Tento syndrom častého pití a močení také může znamenat cukrovku. Úbytek vody v krevním řečišti pak zahušťuje krev, což může vést k emboliím a srdečním příhodám. Pokud pes nemá chuť vodu vůbec pít, může to být náznakem parvovirózy či leptospirozy, které ve výjimečných případech mohou propuknout i u pravidelně očkovaného psa.

 

Psi, s kterými se pak provozuje například canicross, potřebují pitný režim stejný jako sportovci – pít alespoň hodinu před tréninkem a pak i během běhu. Lze podávat i iontové nápoje. Dobře napájený pes se pak stane vítězem ve všech oblastech života!

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?