Kolik vody by měl v létě pes vypít?

1. srpna 2018

Léto je v plném proudu, teploty šplhají do tropických výšin a stejně jako my, lidé, i psi v tomto období potřebují zvýšený příjem tekutin. Pokud chcete vědět, jestli váš pes pije dostatečně, čtěte dál.

Pitný režim psa

Pes by měl mít přístup k vodě neomezeně, proto je někdy těžké vysledovat, kolik toho vlastně vypil. Nedostatek tekutin by mohl poškodit jeho organismus, obzvláště pokud jde o štěňata a dorostence, kterých termoregulace je hlavně v létě ještě docela nevyvinutá. Vodu lze v případě lehkých respiračních či trávicích onemocnění nahradit čajem ovšem za předpokladu, že je neslazený. Vhodnou alternativou k vodě například u psích sportovců nebo před turistikou je rovněž neochucený masový vývar.

Pes nesmí nikdy přijímat alkoholické nápoje, slazené, nebo jinak ochucené vody určené k lidské spotřebě! Hrozí riziko trávicích problémů nebo dokonce intoxikace například umělým sladidlem xylitolem. Také pitím vody z kaluží a veřejných vodních ploch ve větším množství hrozí riziko infekce nebo intoxikace.

Jelikož příjem vody závisí na aktivitě psa, stravě, okolní teplotě a velikosti plemene, jen obtížně se určuje optimální množství, které by měl pes vypít.

Co pro tělo psa znamená voda?

Voda je základní funkční jednotkou buněk. Řídí odvod škodlivin z těla a má na starosti transport živin. Podílí se na téměř všech procesech látkové výměny a jednou z dalších funkcí je třeba usnadnění trávení.

Její rovnováhu v těle udržují hlavně játra a ledviny, které nedostatkem nejvíce trpí. Ačkoliv hladovět dokáže pes i několik týdnů, při ztrátě již 10 % vody z těla pes umírá (to odpovídá 3 nebo 4 dnům bez tekutin). Důležitým faktorem je voda také při termoregulaci – jejím odpařováním se pes ochlazuje a proto je tak důležitý její dostatek hlavně v horkých letních dnech.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Signalizace nemoci

To, co můžeme na první pohled posoudit je barva moči. Ta může napovědět mnoho o hospodaření s vodou v těle. Je-li příliš tmavá, je vody v těle nedostatek. Tmavá barva signalizuje příliš koncentrovanou moč a může také souviset s hospodařením se sacharidy v těle (indikátor diabetu). Je-li v moči krev, nejčastěji jde o onemocnění ledvin, to se ale projevuje i příliš světlou a nedostatečně zpracovanou močí. V takovém případě neschopnost zpracovat vodu psa nutí neustále pít, což se může stát pro nás prvním varovným signálem.

Pokud pes denně vypije velké množství vody a vymočí podobné množství, znamená to, že voda jím pouze ,,prošla“ a ledviny neplní dostatečně svou funkci čističky organizmu. Ovšem syndrom častého pití a močení také může znamenat cukrovku.

Úbytek vody v krevním řečišti pak zahušťuje krev, což může vést k emboliím a srdečním příhodám. Pokud pes nemá chuť vodu vůbec pít, může to být náznakem parvovirózy či leptospirozy, které ve výjimečných případech mohou propuknout i u pravidelně očkovaného psa. Vždy je na místě v takovém případě navštívit veterináře a konzultovat další postup.

Jak psa správně napájet?

Často lidé předloží psovi misku s vodou a domnívají se, že to v létě stačí a že si pes vezme když uzná za vhodné. Omyl! Pes – podobně jako lidé, pije ve velkém množství případů až ve chvíli, když už pociťuje žízeň. To je pozdě!

U psů, kteří nevykonávají přílišnou aktivitu to sice nepředstavuje až taký problém, ale je dobré vědět, jak pejska připravit třeba pokud se chystáme na výlet nebo na delší cestu.

Základní pravidlo je: dostat do psa požadované množství vody přibližně 2-3 hodiny před plánovaným výkonem/cestou. Ale jak to udělat, když pes sám nechce? Jednoduše! Zkrátka mu přimícháme do požadovaného množství vody špetku něčeho, čemu neodolá (lžičku konzervy, kozí mléko, vývar atd.). Dobrý trik je, nalít vývar do tvořítka na led a nechat zmrazit. Pak vždy před aktivitou nebo cestou jednu kostku vhodíme do vody a pes ji s chutí vypije. Kolik toho musí pes vypít je komplexnější otázka, ale všeobecně platí pravidlo: 15 ml na 1 kg psa dvě až tři hodiny před plánovanou aktivitou.

Psi, s kterými se pak provozuje například canicross, potřebují pitný režim stejný jako sportovci. Pitný režim je u nich velice důležitý a lze podávat i iontové nápoje pro psy. Dobře napájený pes se pak stane vítězem ve všech oblastech života!

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?