Koně a děti

15. dubna 2009

Šestá etická zásada formulována Mezinárodní jezdeckou federací zní: „Zacházení s koněm formuje osobnost, zejména mladých lidí. Tento význam koně je třeba mít na paměti a podporovat". Pravidelná péče a starost o jakékoliv zvíře, nejen o koně, učí děti velmi užitečnému smyslu pro zodpovědnost. Dále mají možnost trávit svůj volný čas pravidelným pohybem na čerstvém vzduchu, ve společnosti svých vrstevníků či vlastní rodiny.

Kdy začít s výcvikem?

Pokud dítě projevuje nadšení z projíždějících jezdců a rodiče cítí, že právě jezdectví by bylo vítanou náplní volného času, mohou začít s hledáním vhodného jezdeckého oddílu. Tento první krok je velmi důležitý, a proto pro srovnání doporučuji navštívit oddílů více. Ostatně to, jak vybrat vhodnou jízdárnu, si můžete přečíst v dalším článku. S jezdeckým výcvikem se dá začít v raném věku, ovšem pouze pod dohledem zkušeného a kvalifikovaného trenéra.


Výběr správného koně

Ideální koně pro výcvik jsou poníci. Dobrý jezdecký pony by měl mít milou povahu, statné tělo, výdrž a především trpělivost. Mezi nejoblíbenější patří shetlandský pony, potřebuje ale důkladný trénink. Výborný je i velšský pony, kaspický pony, hafling, hucul nebo fjordský kůň. Všechna tato plemena měří okolo 150ti cm v kohoutku a bývají snadno ovladatelná. Z „velkých" koní můžeme zvolit například českého teplokrevníka, ostatně s ním se na jízdárnách setkáme asi nejčastěji. Kůň by měl mít okolo osmi let a měl by být navyklý pravidelně pracovat s dětmi. Zpočátku by mělo dítě trénovat stále se stejným koněm a až získá jistotu, obvykle dochází ke střídání - tak dítě pozná, že každý kůň má jinou povahu a také například odlišně reaguje na povely.

 

Začínáme s tréninkem..

Nejdříve by se mělo dítě naučit koně respektovat a pochopit, že také potřebuje pravidelnou péči. Je dobré, aby se dítě během výcviku mohlo podílet na péči o vybraného koně a pomáhat ve stáji, například drobně pomoci s úklidem boxu, hřebelcováním nebo údržbou výstroje. Tato činnost dítě zabaví a navíc má možnost se s koněm a lidmi okolo blíže seznámit. S tréninkem se začíná velice pozvolna. Při první lekci se většinou dítě učí správnému nasednutí, držení těla při jízdě atd. Pozor, kůň by měl být veden na vodítku! Trenér stojí uprostřed jízdárny a kontroluje sed dítěte, přitom koně vede na vodítku pomocný ošetřovatel, či se této činnosti věnuje trenér sám. První hodina by měla probíhat pouze v kroku a později v pomalém klusu. Po úspěšném zvládnutí těchto základů se může při další lekci přistoupit k pomalému lonžování. Kůň by měl být stále zatím pod kontrolou zkušené osoby. S dalšími hodinami začne být dítě jistější, a tak je možné trénovat  klus i pomalý cval. Pokud se naučilo dítě s koněm pracovat natolik dobře, že zvládne pomalé základní chody, může koně ovládat již zcela samo. Avšak ze začátku by i tyto lekce měly být absolvovány individuálně. Poté je možné přistoupit k hromadné lekci malých jezdců na stejné úrovni, kde se dále rozvíjí jezdecké umění. Na řadu tedy přichází jízda přes kavalety, změna směru a drobné jízdárenské úkony. Jako odměna za dobrou práci bývá většinou první skupinová vyjížďka do přírody. Pro případ úrazu bývá v čele i na konci skupiny pomocný jezdec, přičemž trenér jede na koni po její straně. Základní výcvik se stupňuje dle šikovnosti dítěte, a tak je po jeho absolvování možné vyzkoušet zdolávání nízkých překážek. Trenér, který s dítětem pracuje, mu také může doporučit vhodnou jezdeckou disciplínu.


Zásady bezpečnosti práce s dětmi

Práce s koňmi má své zásady. Především se musí dbát na dodržování těch bezpečnostních. Pro výcvik malých dětí to platí obzvláště, avšak každá jezdecká stáj má svá interní pravidla, s kterými by měli být rodiče seznámeni. Zde si tedy shrneme podle mého názoru 6 nejdůležitější z nich, které se týkají bezpečnosti dětí.

  • 1. Děti do 12ti let by se neměly po areálu stájí pohybovat samy, ale pouze v doprovodu dospělé osoby.

 

  • 2. Doporučuje se očkování proti tetanu a uzavření úrazového pojištění.

 

  • 3. U dětí a mladistvých do 18ti let je povinný písemný souhlas alespoň jednoho zrodičů kjízdě a pohybu u koní.

 

  • 4. U začínajícího jezdce je vhodné mít povolení kjezdeckému výcviku od praktického lékaře.

 

  • 5. Jezdecký výcvik je provozován na vlastní nebezpečí - prohlášení opět podepisují rodiče, pokud se týká dětí a mladistvých.

 

  • 6. Jezdci musí být vhodně oblečeni a při jízdě nosit ochrannou přilbu!

Pozor, pokud po vás trenér či majitel stáje nepožaduje písemný souhlas k jízdě, doporučuji navštívit jinou stáj.


Jezdecká výstroj

Není nutné ihned investovat do kompletní jezdecké výstroje. Pro začátek postačí kvalitní sportovní obuv, legíny, pohodlná mikina, lehká větrovka nebo vesta, a bezpečnostní helma, může být klidně i na kolo. Dobré jízdárny však mívají k dispozici několik přileb k zapůjčení. Později je dobré dokoupit chapsy nebo gumové jezdecké holínky. Dítě bychom měli oblékat tak, aby bylo chráněno před nepřízní počasí a především se cítilo pohodlně.


Autorka: Petra Hanáčková

Zobrazit předchozí produkty. Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?