Koně a mráz

19. ledna 2009

Choulostivější než na samotný mráz jsou koně na vlhkost, průvany a prudké změny teplot, které nastávají například při střídání mrazivého počasí a teplé stáje. V posledních letech se u nás velmi rozmáhá chování koní takzvaně 24/7, tedy trvale dvacet čtyři hodin sedm dní v týdnu na pastvině, a to celoročně, tedy i v zimě. Mnoho chovatelů rok co rok, zimu co zimu řeší, jestli svého koně dekovat či ne.

 

Abychom se mohli o svého koně dobře postarat, je nejprve důležité pochopit, co se v jeho organismu v chladném počasí děje. Nelze totiž srovnávat koně a člověka. Zdravý a dospělý kůň, který je přivyklý celoročnímu pohybu venku, nemá se zimou žádný problém. Svou výtečnou termoregulaci totiž koně s dlouhou srstí „zapínají" až při -10 °C. Pojďme tedy odhalit chování koňského těla v mrazech a poodhalme pravidla správné péče.

Trocha z historie

„Teprve" 800 let uplynulo od vyhynutí divokého koně v západní Evropě. To je pro ztrátu genetické odolnosti a výbavy koně velmi krátká doba. Dodnes žijí v Asii ve stepích s kontinentálním podnebím stovky koní. V určitých ročních obdobích tam bývá denní teplota dvacet stupňů a noční klesá hluboko pod nulu. Už od dávných dob je tak organizmus koně vybaven výkonným termoregulačním systémem, který mu vydržel dodnes.

 

koně v zimě.JPG

 

Termoregulační systém a teplota koně

Teplota zdravého koně se pohybuje v intervalu 37,5 až 38 °C. Přitom se ale s tělesným zatížením příliš nemění. Venkovní teplota, při které se kůň cítí nejpříjemněji a nemusí vydávat žádnou energii na to, aby se ohřál nebo ochladil je mezi -6,5 °C a 4,5°C. Termoregulaci pro zahřátí kůň „zapíná" při -10 °C.

 

Koňský organizmus vytváří nejvíce tepla při práci svalů a při trávení. Srst tvoří takzvanou izolační vrstvu. Když se naježí, zvětší se tím ochranná vrstva vzduchu. Kožní kapiláry se přitom uzavřou. Právě délka srsti ovlivňuje odolnost koní před zimou. Zimní hustá srst je přirozeně promaštěná a chrání také před vlhkostí. I hříva a ocas mají svůj smysl a to především při ochraně před větrem.

 

Krmení koně v zimě

Je nutné si uvědomit, že při nízkých teplotách musí každý živý organismus vynaložit mnohem více energie na to, aby si udržel potřebnou tělesnou teplotu. Konstantní teplotu a energetickou pohodu zajišťuje koni kromě pohybu krmení. V zimě je tak důležité zajistit stálý přísun kvalitního sena, z něhož čerpá takzvanou stravitelnou energii. Nezbytný je i dostatek čisté vody. Na pastvině se kůň zahřívá také přirozeným pohybem. Umístění koně do zamrzlého výběhu bez sena či do boxu, kde je také téměř znehybněn, je nevhodné.

 

Někteří chovatelé si myslí, že koni dodají dostatek energie nutné pro zahřátí koně podáváním jádra. Z ovsa, kukuřice nebo ječmene se však vyrobí mnohem méně této energie. Tu koním dodáme pouze senem či senáží. Seno totiž obsahuje množství vlákniny, která se ve střevech mění na teplo. To koně zahřeje lépe než teplo vyráběné pohybem svalů.

 

Jak už jsme řekli, kůň začíná udržovat vlastní tělesnou teplotu až při -10 °C a méně. Pokud je tedy venkovní teplota nižší, musí při poklesu o každý jeden stupeň dostat v krmivu o 2,5 % více kalorií. Kilo kvalitního sena přitom obsahuje asi 1,7 kcal stravitelné energie.

 

Voda pro koně

Při zkrmování sena je důležitý dostatečný přísun pitné vody. Ta ovšem v mrazivých dnech často zamrzá. Pokud ale kůň nemá co pít, hrozí nebezpečí vzniku zácpy, kůň se stává apatický, zrychluje se mu puls, zahušťuje se krev a je narušena látková výměna. Aby voda v zimě nezamrzla, existují například vyhřívané napáječky, k pomalejšímu zamrzání pomůže také například plastikový míček plavající u hladiny. Je také nutné vyndávat a odstraňovat led, který vodu znovu ochlazuje.

 

Pojídání sněhu však pro koně není dobré, stejně jako pojídání zmrzlé trávy na lačný žaludek. Proto je vhodné vypouštět koně ven až s plným žaludkem sena.

 

Dekování koně

Správně živený kůň s hustou a dlouhou srstí je schopný odolávat chladu, větru i dešti bez problémů i v zimě. Pokud od něj ale očekáváme práci i za mrazivých teplot, je vhodnější jej oholit a poté přistoupit k dekování. Srst totiž nejenže způsobuje okamžité pocení, ale také pot zadržuje u kůže, což vede k rychlému promrznutí nebo přehřátí. Jakmile ale jednou začneme koně dekovat, narušíme mu tím jeho přirozenou termoregulaci a je potom nutné, dekovat ho stále. Zdravému, neoholenému zasrstěnému koni tak dekou můžeme naopak ublížit. Nejhorší je situace, kdy na koně deku 3x dáme a potom zase nedáme.

 

Pokud vím, že s koněm budu v zimě pracovat a nechci mu zimní srst stříhat, začnu s dekováním již během srpna, kdy se začíná tvořit podsada zimní srsti. Nejprve dekuji lehkou bavlněnou dekou a postupně přidávám. Deka, která má v zimě nahradit srst by měla mít tloušťku až 5 cm. Druhů dek je nespočetně množství. Od výběhových až po odpocovací lehké fleecové deky. Minimálně by měl mít ale dekovaný kůň dvě deky. Teplou nepromokavou do výběhu a lehčí do stáje. Srst před zadekováním musí být suchá. Jedinou výjimkou jsou právě odpocovací deky, které jsou k tomuto účelu určené.

 

Po „dekovací sezoně" je na místě všechny deky vyprat, výběhové nově naimpregnovat.

 

Kopyta v zimě

Nejenže se v zimě tvoří na koňských kopytech bolestivé a nebezpečné zmrazky - zejména u okovaných koní, ale kopyta trpí i mrazem. Je proto dobré chránit je tukem na kopyta (pokud mají sklony k praskání) a zledovatělá místa na pastvině sypat pískem, pilinami nebo hnojem.

 

Zdravý kůň je schopný pobývat venku i v opravdu krutých mrazech (až -40 °C). Je nutné ale dodržovat při tom určité podmínky. Udržovat ho v suchu, chránit před větrem přístřeškem, poskytnout mu dostatek energie a na nízké teploty ho postupně navykat.

 

Autorka: Kristýna Bublová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?