Koně a tropická vedra

22. června 2012

Vzduch se tetelí horkem, klimatizace pracuje na plné obrátky. Kdo nemusí, nevychází ven, ale co koně, když udeří tropická vedra? Kůň není zebra. Jeho původním domovem jsou stepi mírného pásma a tomu odpovídá i koňská termoregulace. S mrazem se koně dokážou vypořádat dobře. Ale vedro, zvlášť když v něm musí pracovat, je pro termoregulační systém koně mnohem složitější problém.

Uprostřed horkých letních dní je odpočinek ve stínu asi snem každého "normálního" tvora. Musí-li již kůň ovšem v horku pracovat, jeho organismus se může velmi rychle přehrát, a to především díky svalové práci, jejímž vedlejším produktem je teplo.

 

Základním chladícím mechanismem u koně, stejně jako člověka či psa, je pocení. V horku mohou koně vypotit 15 až 20 litrů potu a je-li horko navíc i vlhké, pak dokonce i 30 litrů potu.

 

Účinnost tohoto chlazení je však u koně pouhých 30%. Pro srovnání, u člověka je to procent padesát. Mimo to je koňský pot i velmi koncentrovaný, kůň tak pocením ztrácí i značné množství potřebných elektrolytů.

 

Jak zabránit přehřátí koně?

Z výše uvedeného vyplývá, že při práci v horku, nemá-li se kůň opravdu přehřát, se musí dodržovat určité zásady. Nejlepší by samozřejmě bylo nechat koně nechat odpočívat někde ve stínu. Pokud se však přece jen chcete na koni projet, tak vyrážejte na projížďku buď ráno, nebo večer. Anebo jen ráno, čímž se myslí čas do půl deváté. Není-li ovšem jiného vyhnutí a nezbývá, než se projet i v tom největším horku, pak dbejte na následující doporučení.

 

Celková doba ježdění má být krátká, pokud možno se omezte jen na nejnutnější minimum. Tempo práce volte pomalejší, jet jenom krokem není v tomto případě žádná ostuda. I v horku je třeba koně zahřívat postupně. To znamená, že kůň musí mít před prací dostatek času na uvolnění, protažení a důkladné vykrokování. Dopřejte koni časté přestávky, a je-li to možné, chlaďte jej, např. broděním v řece. Velmi důležité je i následné vychladnutí koně. Po práci se musí kůň dostatečně povodit. Vychladnutí pomůže i polévání vodou nebo stání ve vodě.

 

Aklimatizovat koně není zbytečné

Ale ať chceme či nechceme, práce v horku je pro koně vždy teplotním stresem. Aby se s tím kůň dokázal vyrovnat co nejlépe, musí být v dobré fyzické kondici a také v psychické pohodě. Dobře připravený kůň bude snášet práci v horku mnohem lépe.

 

Základem je dlouhodobá práce na jeho fyzické kondici, ideálně už od jara, a to prostřednictvím kvalitního tréninku.

 

Důležitá je i aklimatizace. Ta u koní trvá zpravidla minimálně tři týdny, během kterých si organismus zvyká na změnu teploty.

 

Aklimatizace může vypadat například tak, že nejprve kůň pracuje jen ráno, postupně se ale práce přesunuje směrem do ´horka´, kůň by nakonec měl trávit v horku čtyři hodiny denně minimálně pět dní v týdnu a to po dobu již zmíněných tří týdnů.

 

Samotnou práci by měl kůň vykonávat během druhé hodiny tohoto času, zbytek dne může oddechovat ve stínu, samozřejmě musí mít k dispozici dostatek vody.

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?