Koně a týrání II.

21. března 2012

Kůň je živý tvor, který má určité nároky a potřeby, které vyplývají z jeho přirozenosti. Nejsou-li tyto nároky a potřeby splněny, pak kůň nemůže být tzv. ´v pohodě´. Povinností každého majitele a chovatele je vytvoření takových podmínek, aby kůň nestrádal.

Přesto však existuje dost koní, kteří tak či onak trpí, ať už nevhodnou péčí, nedbalostí nebo bezohledností svých majitelů. Týrání koní může mít hodně podob, někdy se ho mohou lidé dopouštět i v dobré víře, že vlastně koni pomáhají.

 

Týrání koně může mít různé formy

Nejviditelnějším příznakem toho, že se majitel nestará o koně tak, jak by měl, je zpravidla špatný výživný stav. Samozřejmě že kůň nemusí být hubený jen v důsledku týraní, příčiny jeho hubenosti mohou být i jiné. Nicméně bývá to právě špatný výživný stav, který často ukazuje na týrání koně.

 

Situace, kdy je kůň necháván pravidelně bez potravy a bez vody, je evidentním týráním. Ovšem týráním je i to, když kůň dostává krmení jednou za den, což absolutně neodpovídá jeho potřebám. Kůň potřebuje, aby jeho trávicí trakt neustále pracoval. Tento způsob krmení je snad pohodlný pro majitele, ale pro koně zcela nevhodný.

 

Důležité pro pohodu koně je i ustájení. Boxy a stáje musí odpovídat určitým standardům. Ale nejde jen o ně. Kůň potřebuje i pohyb, kontakt s ostatními koňmi, neustálé podněty z okolí a stejně tak i čerstvý vzduch.

 

Kůň zavřený celý den na „samotce“ v čistém boxu trpí stejně tak, jako kůň, který je nucen stát celý den venku na „čerstvém vzduchu“ v bahně příliš malého výběhu.

 

Jedno i druhé je špatně, a majitel, který se takto „stará“ o koně, je i nepochybně týrá, byť třeba z nedbalosti nebo proto, že přecenil své možnosti a není v jeho silách zabezpečit koni optimální podmínky.

 

Majitel je povinen pečovat o zdraví koní. Má-li kůň zanedbaná kopyta, přerostlé zuby, či dokonce neléčené rány, pak se jedná o evidentní zanedbání péče a týrání.

 

Samostatnou kapitolou je zacházení s koňmi. Týráním jsou úpravy těla, jako například podřezání ocasu, ale i používání nevhodné výstroje, která může koni způsobovat bolest a poškozovat jeho zdraví.

 

Týráním, v praxi bohužel velmi častým, jsou i nepřiměřená bolest, stres či strach, kterým je kůň vystaven při práci či výcviku. Používání ostruh či bičíku, škubání udidlem, kopání do koně, s tím vším se lze setkat. Ačkoliv kůň, někdy ke své škodě, snese opravdu hodně, i jeho organismus má své limity, jež by měly být respektovány. Proto využití koně nesmí vést k jeho fyzickému, ale ani psychickému vyčerpání, na což někteří majitelé také rádi zapomínají.

 

Známky týrání koně

Jak poznat týraného koně?

Týraný kůň, a tím je i kůň, který je v permanentním stresu, se chová nepřirozeně. Týraný kůň je stižen apatií a nezájmem o okolí, nebo je naopak agresivní, útočí na koně nebo i lidi. Týrání se projevuje i chorobnou nervozitou nebo strachem. Ztuhlé tělo, nepravidelné dýchání, ocas staženým mezi nohy rovněž ukazují na týrání.

 

A stejně tak nápadná hubenost či špatný zdravotní stav projevující se ranami či otoky, svědčí o tom, že kůň je pravděpodobně týrán.

 

Související články:

Koně a týrání I.

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?