Koně a zábavní pyrotechnika

30. prosince 2010

Zasněžená krajina pádí kamsi dozadu, z pod kopyt odletují spršky stříbrného sněhu. Ano, čas Vánoc a konce roku je jako stvořený pro vyjížďky zimní krajinou, tedy pokud není kalamita nebo místo sněhu není všude jen bláto. Avšak doba Vánoc a hlavně pak závěr roku jsou také časem ohňostrojů, petard a jiné zábavné pyrotechniky. Jak mohou na tyto věci reagovat koně? Hrozí jim kvůli tomu ve vánočním čase nějaké nebezpečí?

 

Kůň se brání útěkem

Kůň žil kdysi, ještě před svojí domestikací, v otevřeném prostoru stepi. Jeho hlavním obranným mechanismem před predátory byl včasný útěk. Proto je kůň velmi vnímavé zvíře, které může reagovat na jakýkoliv smyslový podnět, jenž může představovat potenciální nebezpečí.

 

Během tisíců let se u domestikovaného koně tento mechanismus sice znatelně oslabil, ale v jeho podvědomí zůstal přítomen. Každý, kdo jezdí na koni nebo se koním věnuje, jistě potvrdí, že koně se mohou často polekat i zcela nepatrného podnětu. To se v nich ozývá jejich pradávný obranný mechanismus.

 

Pozor na zábavní pyrotechniku

Mezi takové podněty, které mohou koně vyplašit, patří pochopitelně i zábavná pyrotechnika. Lze samozřejmě koně na tuto pyrotechniku, nebo obecněji na nenadále zvukové či světelné podněty zvyknout. Například součásti výcviku policejních koní je právě i tato příprava na silné zvukové a světelné podněty.

 

Je však jasné, že takovým speciálním výcvikem neprojde každý kůň, respektive, že takovýto výcvik nemá většina koní. Tuto skutečnost je samozřejmě nutné brát v úvahu.  Chceme-li oslavit příchod Nového roku se svými koňskými přáteli, bude samozřejmě mnohem rozumnější se bez takovýchto atrakcí obejít.

 

Ohňostroj odpálený v blízkosti stáje, nebo i ve výběhu může koně vyplašit. Jsou-li koně ve stáji, mohlo by v důsledku leknutí dojít i k poškození zdraví, což si jistě nepřejeme.

 

Může ale taky nastat situace, kdy něco takového nemůžeme sami ovlivnit. Například jsou-li koně ve výběhu a někdo poblíž se rozhodne uspořádat velkolepou pyrotechnickou novoroční show. Je-li výběh dostatečně prostorný, nemělo by se koním nic stát, i když se leknou a splaší. Výběh by měl být samozřejmě ohrazený tak, aby z něho koně nemohli utéct.

 

Nejlépe je ovšem domluvit se se všemi sousedy, kteří se nacházejí poblíž výběhu, nebo, je-li to možné, odvést koně do stáje, aby byl ušetřen případného a hlavně zcela zbytečného stresu.

 

Kůň se může ovšem setkat s petardou třeba i při projížďce. Něčemu takovému lze asi stěží předem zabránit. Jestliže se kůň lekne, a je dobré vědět, jestli kůň, na kterém jedeme, má zvýšenou lekavost, nezbývá nám než ho zvládnout a uklidnit.

 

U koní, kteří se lekají, se doporučuje volná uzda a delší třmeny. V žádném případě by se k uklidnění koně neměly používat ostruhy. A samozřejmě je dobré nejezdit tam, kde se dá předpokládat používání zábavné pyrotechniky.

 

Čas Vánoc by se měl prožít v klidu a pokoji, a to se týká i koní. A silvestr může být veselý i bez ohňostroje a práskání petard, které nám určitě bohatě vynahradí spokojené zafrkání koně po našem pohlazení s přáním šťastného nového roku.

 

Autor: Karel Trčálek

Koníčci.cz přejí všem svým uživatelům a jejich čtyřnohým přátelům veselého, ale klidného Silvestra a šťastný nový rok!

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?