Koně v zimě I.

22. ledna 2011

Mrzne. Přesněji, mrzne, až praští, lidé se choulí do mnoha vrstev svého zimního oblečení. Kdo může, je hezky v teple. Jak ale snášejí takovou mrazivou zimu koně? Mají se dekovat, jak doporučují jedni, nebo se mají spolehnout jen na svoji srst, jak radí druzí? Co dělat, aby koním nebyla zima?

 

Nejjednodušším způsobem, jak koně uchránit se zdá právě dekování. Avšak skupina chovatelů, která dekování koní striktně odmítá, je dostatečně početná na to, abychom se na problematiku dekování koní a vůbec jejich odolnosti vůči mrazům podívali blíže.

 

Kvalitní zimní srst je nejlepší tepelnou izolací

Kůň je samozřejmě zvíře, které dlouho před svojí domestikací a vlastně ještě dlouho po ní bylo schopno snášet kruté mrazivé zimy v otevřených stepích i bez lidské pomoci. To mu umožnila kvalitní zimní srst, kterou mají pochopitelně i dnešní koně.

Srst koní je tvořena chlupy, které se rozlišují na tři druhy. Pesíky jsou hrubé, rovné a dlouhé chlupy, jejichž funkcí je chránit koně před vlhkem, tedy před deštěm či sněhem. Podsada je tvořena hustými, krátkými a jemnými chlupy, které tvoří vlastní tepelnou izolaci. Třetím druhem chlupů jsou žíně, které jsou dlouhé a velmi tvrdé, ty zajišťují ochranu citlivých míst před větrem a deštěm.

 

Kvalitní a zdravá srst by měla v zimě koně dostatečně tepelně chránit. Kůň je dokonce schopen její izolační schopnost regulovat. Díky drobným svalům v podkoží může kůň srst v případě mrazivějšího počasí zvednout a tak díky vzduchové vrstvě zvýšit její izolační schopnost. Proti vlhku pak zase koně chrání zvýšená produkce kožního mazu.

 

Kůň se zahřívá i pohybem

Z toho vyplývá, že kůň je opravdu přírodou patřičně vybavený k přečkání i skutečně tuhé zimy. Kromě toho, že mají kvalitní srst, si koně vyrábějí v zimě teplo i sami a to především pohybem. Svalová práce pohybujícího se koně je vskutku vydatným zdrojem tepla, kterým se kůň dostatečně zahřeje.

 

Dalším zdrojem „vnitřního“ tepla jsou pak trávicí procesy, které probíhají v koňských střevech díky bakteriím. Při rozkládání potravy, hlavně pak vlákniny se totiž také tvoří nezanedbatelné množství tepla.

 

Českomoravský belgik

 

Není zima jako zima

Obecně platí, že koně lépe snášejí zimu než horko.

 

V konkrétní situaci ovšem vždy záleží na daných povětrnostních podmínkách. Silné, ale suché mrazy jsou koně schopni snášet velmi dobře. Naopak sychravé počasí kolem nuly s vytrvalým deštěm, který promočí srst a s větrem, který srst odhrnuje je pro koně mnohem nebezpečnější.

Tato schopnost snášet nízké teploty se ovšem týká koní, kteří jsou zdraví a jsou v dobré kondici, což samozřejmě již záleží i na péči chovatele.

 

Chovatel, chce-li svého koně dobře „zazimovat“, by tak měl svému koni umožnit, aby si sám vytvořil kvalitní, to znamená hustou a dobře promazanou zimní srst a dlouhé žíně. Kůň musí mít v mrazivém počasí i možnost nepřetržitého pohybu a taky přístup ke kvalitnímu senu. Takto zaopatřený kůň snese bez úhony i velmi silné mrazy.

 

Kde není srst, tam musí deka

Co ovšem dělat v situaci, kdy kůň nemá z nejrůznějších důvodů dostatečně kvalitní zimní srst?

 

Paradoxně se s touto situací můžeme setkat právě u koní, kteří jsou ježděni i v zimě, například u koní závodních. Při intenzivním tréninku se tito koně v husté zimní srsti přehřívají. Toto přehřátí snižuje jejich výkonnost a zatěžuje jim organismus. Díky nadměrnému pocení se pak jejich srst po skončení práce ve studeném vzduchu rychleji vychladí, což opět ohrožuje jejich zdraví.

 

Proto se těmto koním buď srst stříhá, nebo se jim zabrání vytvořit zimní srst. A to tak, že už se koncem léta přikrývají lehkými dekami a zároveň se jim udržuje dlouhý světelný den. Koni se zimní srst sice nevytvoří, ale tento stav je pro něj samozřejmě nepřirozený.

Koně jsou zbaveni své přirozené izolace, zimní srsti, a proto je nutné tyto koně zakrývat dekou po celou dobu, kdy nepracují. To však samozřejmě není jediný případ, kdy je koně třeba dekovat. Na deku jsou dost často odkázáni i staří koně, nebo koně nemocní či trpící podvýživou, výjimkou nejsou ani mladá hříbata.

Dekují se také koně, kteří nemají s mrazivým počasím zkušenosti. Jestliže se kůň dostane do zimy z teplejších oblastí či teplé stáje, trvá mu, pokud je zdravý, zhruba dva až tři týdny, než se aklimatizuje. I v tomto případě je zpravidla nutné koně dekovat.

 

V extrémních situacích, např. při náhle změně počasí, nebo nemá-li kůň zajištěn dostatečný přísun krmiva anebo se nemůže zahřát pohybem, se případně dekují i koně zdraví.

 

Autor: Karel Trčálek

 

Související články:

Koně v zimě II. - Dekování koní

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?