Koně v zimě II. - Dekování koní

31. ledna 2011

„Je mu zima? Hoďte na něj deku!“ Úvodní věta je stručným popisem toho, jak dekování koně v chladném počasí určitě vypadat nemá. Dekování koní není zase totiž až tak jednoduchou záležitostí, jak by se mohlo na první pohled zdát a to z toho prostého důvodu, že není kůň jako kůň a deka jako deka.

Tam, kde je kůň dostatečně zaopatřen vlastní kvalitní zimní srstí a je schopen vyprodukovat si dostatek vlastní tepla (o této problematice pojednává článek „Koně v zimě“ bývá dost často dekování zbytečným luxusem, který koni může i víc škodit, než pomáhat.

 

V případech kdy se kůň přesto bez deky neobejde, je nutné mít na zřeteli jak kvalitu deky, tak i povětrnostní podmínky. Jen tak bude deka, kterou koni dáme, opravdu plnit svoji funkci.

 

Jak tedy dekovat koně?

Deka jen nahrazuje kvalitní srst

Než se pustíme do vlastního dekování, je určitě dobré si uvědomit, že deka zůstane vždy jen více či méně nedokonalou náhražkou přirozené kvalitní zimní srsti. Aby tak deka splnila svůj účel co nejlépe, to znamená, bránila prochladnutí koně, musí „umět“ plnit stejné úkoly jako plní přirozená koňská srst.

 

Jak vypadá a co musí splňovat taková ideální deka?

Od deky se samozřejmě automaticky očekává, že bude schopná adekvátně tepelně izolovat v závislosti na počasí, tedy v mraze více, při mírnějších teplotách zase o to méně.

 

Deka by měla ovšem nejen hřát, ale také účinně zabraňovat tomu, aby kůň promokl nebo provlhnul. Deka však nesmí být příliš těžká, a taky nesmí koně nijak omezovat v pohybu. Zároveň je ale potřeba, aby deka na koni pevně držela a nesklouzávala z něho nebo na nějakém místě neodstávala kvůli zatékání. Z této charakteristiky deky je tedy vidět, že na koně nelze opravdu „hodit“ první deku, která nám přijde pod ruku.

 

Anatomie koňské deky

Srst je dokonalý izolační materiál, který je v dece nahrazen materiály syntetickými. Deky, která mají plnit všechny požadavky na ně kladené, tj., být tepelnou izolací a zároveň bránit provlhnutí, se zpravidla skládají ze tří vrstev. Každá z těchto vrstev má svoji specifickou funkci.

 

Vrchní vrstva deky je tou vrstvou, která přichází do přímého kontaktu s povětrnostními vlivy. Z toho vyplývají i její požadované vlastnosti. Musí být především pevná a nepromokavá, protože její základní funkcí je ochrana jak vlastní deky, tak samozřejmě i samotného koně před větrem a deštěm.

 

Tomu odpovídá i materiál, z něhož se tato vrchní vrstva vyrábí. Tím je zpravidla nylon nebo polyester, nebo jejich kombinace. Nylon je pevný a silný, avšak cenově poměrně drahý. Stoprocentní polyester je naopak levný i lehký, ale ve srovnání s nylonem podstatně méně pevný.

 

Užitná hodnota vrchní vrstvy se udává ve speciálních jednotkách tzv. „denierech“, které vyjadřují jemnost materiálu. Doporučuje se, aby vrchní vrstva venkovní deky měla hodnotu minimálně tisíc dvě stě denierů. Pro stájovou deku postačí i hodnota čtyři sta denierů, v tomto případě, je-li deka používána jen výlučně ve stáji, může být vrchní vrstva vyrobena i z bavlny.

 

Ze své vnitřní strany bývají vrchní vrstvy opatřovány nepromokavým nátěrem. A ježto technologický pokrok nelze zastavit ani u koňských dek, lze se setkat u této vrstvy i s membránami, jež jsou zhotoveny z goratexu.

 

Prostřední vrstva deky plní je vrstvou izolační. Podle své schopnosti tepelně izolovat se deky rozdělují na lehké, středně těžké a těžké. Tato kategorizace v podstatě vyjadřuje gramáž střední vrstvy, to znamená kolik gramů izolačního materiálu je vměstnáno na jeden čtvereční metr deky.

 

Konkrétně to vypadá následovně. Lehké deky střední izolační vrstvu nemají. U středně těžkých dek se gramáž pohybuje mezi v rozmezí dvě stě až tři sta gramů. Těžké deky mají pak na jednom metru čtverečním víc jak tři sta gramů.

 

Tato gramáž zhruba určuje, do jakých povětrnostních podmínek je deka vhodná. Čím těžší deka, tím by měla teoreticky více tepelně izolovat. Je však třeba vzít v úvahu i materiál, z kterého je vyrobena. Jeden materiál izoluje lépe, a jeho gramáž může být menší, jiný materiál izoluje o něco hůře, a gramáž deky bude vyšší při stejných izolačních schopnostech jednotlivých dek.

 

Vnitřní vrstva je tou vrstvou, která přichází do kontaktu s tělem koně. Musí být proto hladká, nesmí srst lámat nebo ji dokonce dřít. Zároveň je žádoucí, aby byla prodyšná, to znamená, měla by umožňovat vypařování potu z těla do vzduchu, a taky savá, aby spolehlivě odváděla od kůže vlhko.  Na výrobu vnitřní vrstvy se používají směsi bavlny a polyesteru, nylon, nebo může být zhotovena ze savých materiálů zvaných „flees“.

 

S „anatomií“ dek jsme se už seznámili a teď se podívejme na to, jaké deky v jakých případech použít.

 

Kdy jakou deku?

Rozhodnutí jakou deku použít je samozřejmě ovlivněno konkrétními povětrnostními podmínkami a stavem koně. Vhodnost té které deky v dané situaci je vždy výslednicí více faktorů, které je třeba vzít v potaz, tedy jestli například prší, nebo jestli je kůň ve studené stáji nebo zda má či nemá možnost pohybu.

 

Základním vodítkem by mělo být doporučení výrobce, do jakých teplot a podmínek se deka hodí.

 

Důležitá je samozřejmě pro volbu deky i chování koně. Jestliže se kůň třese, jeho postoj a pohyby jsou nápadně ztuhlé, má studené uši a jeho srst je postavená, tak je mu s největší pravděpodobností zima.

 

Pokud se však kůň pod dekou potí, o čemž je možné přesvědčit pohmatem na jeho hrudníku nebo je evidentně neklidný, tak je pro něho deka zřejmě příliš hřejivá a je mu v ní horko.

 

Používat by se měla samozřejmě deka, které koni „padne“. Taková deka musí být dostatečně dlouhá zepředu i zezadu, to znamená, že by měla chránit krk před kohoutkem a zároveň i kořen ocasu. Zároveň musí být patřičně dlouhá i dolním směrem, při bočním pohledu na koně by nemělo být vidět jeho břicho.

 

Deka by ovšem neměla být „nadměrná velikost“, příliš velká deka nedrží na koni zrovna nejlépe a snadno sklouzává. Příliš malá deka naopak koně odírá. Při nákupu koňské deky tedy neuškodí zjistit si přesné míry koně a taky je dobré při něm zohlednit i tvarová specifika jednotlivých plemen.

 

Autor: Karel Trčálek

 

Podobné články:

Koně v zimě I.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?