Koňská duše z nebeských plání

2. listopadu 2015

Zapadajícím sluncem ozářenou americkou plání pádí flekatý, nespoutaný mustang. Pár desítek let starý westernový film končí a já vzpomínám na všechny ty vznešené tvory, kteří už se mnou v tomto krutém světě nebojují za mír a klid, ale běhají někde na nebeských pláních. Alespoň na Dušičky bychom našim padlým koňským duším mohli vzdát holt.

Koňský hřbitov?

V dnešní době koňské hřbitovy nefungují, nicméně u většiny zámků lze při troše hledání vypátrat koňské pohřebiště panských koní. Svědčí to o vážnosti, v jaké chovali zámečtí pánové své oře. Když v nějaké zámecké zahradě uvidíte bludný balvan, který se tam přirozenou cestou objevit nemohl, jde o místo, kde pohřbili zámeckého koně.

 

Za čest a slávu

Jen málokterého koňáka nechá představa dřívějších lítých bojů a válek v sedlech ořů chladným. U každého většího bojiště je zároveň i hromadné pohřebiště všech padlých koní, jejichž čísla mnohdy stoupají až k tisícům. Aneb když zvířata trpí za lidi. V dnešní době se síla koní naštěstí nahradila silou motoru… Ale i přesto – například velké pražské hřbitovy již od poloviny října hlídají ozbrojení policisté na koních. Blíží se svátky zesnulých a vandalismus se ledasčeho nezalekne.

 

Šemík, jednorožec a ti druzí

Až vás budou bolet nohy, vezměte si rozžhavenou podkovu, zabalte ji do svěceného šátku a přelijte vychlazeným pivem. To odtékající pivo bolest nohou uzdraví. Tradice již ale nezmiňuje, jakou cestou jej podávat. A až zahlédnete černý kočár se čtyřspřežím, jemuž od kopyt odletují jiskry, vězte, že přijíždí sám pekelný kníže. Aneb – ke koním se váže pověstí a bájí dost a dost. Jsou naší každodenní společností a prostě patří do našich životů. Zapalme na Dušičky svíčku za každého svého koňského přítele, který již nežije, za všechny padlé v bojích i při velkých závodech. Zaslouží si to za vše, co pro nás jejich nástupci dělají!

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?