Koňská kopyta v zimě

2. ledna 2012

Zima, to nejsou jen nádherné sněhobílé scenérie, ale také i extrémní povětrnostní podmínky. Ty se pochopitelně dotýkají krom jiného i koňských kopyt. Proto je nutné věnovat koňským kopytům patřičnou pozornost i v zimě.

Kopyto koně roste v zimě pomaleji

Mrzne, až praští, nebo se naopak přihnala další sněhová kalamita. Zima je prostě tady. Ovšem pro zimní období je charakteristické i to, že se během něj zpomaluje rychlost růstu koňských kopyt, a to přibližně o polovinu ve srovnání s jarními a letními měsíci.

Pro péči o kopyta koní to znamená, že větší zásahy do rohoviny kopyta nejsou v zimě zpravidla nutné. I přesto se ale nesmí zapomínat na pravidelné kontroly kopyta a případné dílčí úpravy podle jeho aktuálního stavu.

 

Kopyta na sněhu

Zima je spojena i se zouváním koním, kdy se mnoha koním, kteří jsou přes rok jinak okování, sundávají v zimním období podkovy.

 

Jak se chová bosé kopyto na sněhu nebo na ledu?

Kůň se samozřejmě během svého vývoje přizpůsobil životním podmínkám, mezi něž patří i podmínky tuhé zimy. Bosé koňské kopyto, respektive neokovaný kůň proto nemá nebo by neměl mít s pohybem na sněhu žádné větší problémy. Vysvětluje se to tím, že dobře klenuté koňské kopyto využívá efektu gumového zvonu, díky němuž přilne ke kluzkému sněhovému nebo i ledovému povrchu. Bosí koně se tak na sněhu pohybují s naprostou jistotou, což ovšem nemusí zcela platit pro koně, kteří jsou okovaní i v zimě.

Při jízdě na bosém koni se ale přesto nesmí zapomínat, že led je přece jen led, a že na rozdíl od sněhu má adheze bosého kopyta na ledě přece jen své limity. Proto platí, že na ledě se má jezdit v pomalých chodech a se zvýšenou opatrností.

U okovaných koní se pohyb na sněhu či ledu, a s ním spojené nebezpečí uklouznutí, většinou řeší podkovami, které mají vidiové hroty. Dva hroty se umisťují do nártní části podkovy a dva na konec ramen podkovy tak, aby vyčnívaly dva až tři milimetry z půdní plochy podkovy.

Typickým zimním problémem bývají tzv. ´nášlapky´. Jedná se o sníh, který se nacpe do kopyta. Je-li kopyto bosé, sníh většinou vypadne sám. Při zimní úpravě koňského bosého kopyta je proto třeba dbát na to, aby kopyto bylo hladké a nebyly na něm žádné výčnělky nebo naopak rýhy.

Je-li však kůň okován, nemusí sníh zase hned vypadnout, naopak často se na tento základ nabaluje další a další sníh. Takový přebujelý nášlapek pak samozřejmě ztěžuje koni pohyb nebo i přímo ohrožuje jeho končetiny.

Je-li kůň okovaný i v zimě a je-li i v zimě využíván, měl by mít podkovy opatřené speciálními pružnými podložkami, pro které se vžil název ´vyhazováky´. Tyto ´vyhazováky´ zabraňují vzniku sněhových nášlapků a chrání tak zdraví koně potažmo i jezdce.

 

Důležitá je i výživa

V souvislosti s kopyty by se ani v zimě nemělo zapomínat na správnou výživu. Nemá-li mít kůň na jaře problémy kopyty, měl by mít zajištěnou vyváženou krmnou dávku. Ta by neměla být tvořená jen senem. Kůň potřebuje dostatečný přísun bílkovin, které mají příznivý vliv na růst a kvalitu kopytní rohoviny. Tomu by mělo odpovídat i složení jeho zimní krmné dávky.

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?