Koňské tipy pro rodiče - bezpečnost na koních, jak vybrat jízdárnu, na co dávat pozor a co dítěti vysvětlit

28. listopadu 2016

Většina rodičů se popadá za hlavu, když jejich dítě přijde domů s myšlenkou, že by rádo začalo jezdit na koni. „Co když se ti něco stane? Je to velké zvíře. Je to nebezpečný sport/zábava." To vše a mnohem víc se rodičům prohání hlavou a před očima se jim zjevují ty nejhorší scénáře. Chce to zachovat klid a zjistit předem veškeré potřebné informace.

V dnešní době jsou jezdecké stáje, malé či velké, téměř na každém rohu. Jak ale vybrat tu nejlepší pro mé dítě, abych si byl jistý, že nepřijde k úhoně? To je jistě to první, co rodiče napadne. Co bychom na to odpověděli my, letití koňáci? „Řiďte se základními pravidly bezpečnosti.“


Bez jezdecké helmy ani ránu!

Nejdůležitějším pravidlem je, že by se každé dítě (ale i dospělý člověk) mělo na koně posadit jen s bezpečnostními ochrannými pomůckami. Vlastně žádné MĚLO BY… Prostě bez ochranných pomůcek dítě NESMÍ na koně. Těmito pomůckami jsou bezpečností přilba a také ochrana páteře, tzv. „páteřák“. Jakmile provozovatel stáje nedodržuje tato pravidla, je nejlepší se otočit a ihned odejít. Provozovatel, který nedbá na bezpečnost dětí v jezdeckém oddíle, si říká o pořádný malér.

 

Koňská stáj není hřiště

Pokud jsme s majitelem stáje domluveni ohledně bezpečnosti, určitě by nám měl ukázat prostory stáje a koně. Pravidla ve stáji jsou jasně daná a nikdo si tu nemůže dělat, co chce.  Mělo by být jasně dané, kde a jak dítě může s koněm manipulovat. Neustále osahávaný a okřikovaný kůň bez chvíle klidu na odpočinek ve stáji nebude mít zrovna tu nejlepší náladu ani chuť pracovat. Přesvědčte se, že si personál stájí hlídá, jak je s koněm zacházeno. Koně v jezdeckých oddílech by měli být ochotní pracovat pod dětmi. Určitě nechcete své dítko posadit na neurotického a nespolupracujícího koně. Je také dobré zajít se podívat, jak vlastně daná jezdecká hodina na koni vypadá. Většina jezdeckých oddílů v létě pořádá také jezdecké tábory.

 

Je rozdíl trenér a "trenér"

Trenér by se svým svěřencům na jízdárně měl plně věnovat, dle potřeby je podporovat či usměrňovat. Musí jim umět vysvětlit, co s koněm mají dělat, aby vše probíhalo tak, jak má. Měl by pokud možno přistupovat ke každému jezdci individuálně. Proto je lepší mít přiměřený počet jezdců na celou jízdárnu, aby mohli se svými koňmi pracovat v klidu. Myslím, že lítající koně a děti křičící po celé jízdárně, si určitě nikoho nezískají a takováto prezentace stáje bude spíše na škodu. Proto je dobré se přijít podívat na více jezdeckých lekcí. Rodiče si mohou udělat lepší obrázek o tom, co jejich děti vlastně budou „provozovat“.

 

Nejdřív práce, potom zábava

Je tomu asi přibližně 10-15 let zpátky, co byly děti rády, že se do jezdecké stáje vůbec dostaly. Jako první se dostaly ke kydání hnoje a podestýlání stání pro koně. Jako odměnou jim byla práce s koňmi a ježdění. V dnešní době je tomu bohužel naopak. Dětem členství v oddílech a stájích platí rodiče a jejich představa ohledně členství je spíše taková, že budou na koni jen jezdit a nikdo po nich nebude téměř nic chtít. Rodiče by dětem měli vysvětlit, že věnování se jízdě na koni není jen o "vození se v sedle". Je potřeba se umět o koně také postarat před ježděním a po ježdění a připravit mu do žlabu odpovídající krmení dle pokynů pracovníků stáje.

Pokud děti u svého „nového koníčku“ vydrží, mohou se zlepšovat a rozvíjet své schopnosti směrem, který jim bude nejbližší. Po složených zkouškách základního výcviku jezdce se děti mohou věnovat jezdectví také oficiálně na poli drezurním, parkurovém či westernovém.  Možná právě z vašeho dítka vyroste další jezdecká naděje, proto je dobré ho v jeho snu podpořit.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?