Kovat či nekovat?

25. listopadu 2008

Trendem dnešní doby je mít nakovaného koně. Měli bychom si však uvědomit, že koně se začali kovat až ve středověku, kdy museli i několik dnů stát v hnoji a blátě v malých ohrádkách. Během pobytu v ohrádce kopyta velice změkla a zároveň se vysušila (čpavkem). Když měl kůň následně absolvovat delší vzdálenost po tvrdých cestách, většinou začal kulhat. Z tohoto důvodu (zavírání koní do boxů, ohrádek) se začali koně kovat. Do této doby chodili koně bez podkov bez problémů po všech površích.

V dnešní době moderního boxového ustájení se kůň dostane do výběhu většinou tak na 6 hodin za den. V horším případě do výběhu nechodí vůbec. Pokud je kůň v takových podmínkách, je lepší, aby byl nakovaný.

 

Výhody kování:

 • o kopyta se nemusíme starat
 • kůň nemá problém chodit po jakémkoliv povrchu i bez předchozího zvykání

 

Nevýhody kování:

 • podkovy poškozují kopyta (většinou jsou úzká, mají podsunuté patky, špatné úhly...)
 • kopyta jsou umrtvená - kopyto je oběžné čerpadlo, které podporuje srdce. Zdravé kopyto se při každém kroku roztáhne a následně zúží, což má za následek právě pumpování krve a správný krevní oběh. Pokud je ale na kopyto přibita podkova, mechanismus (roztažení, zúžení) kopyta je téměř znemožněn. Špatný krevní oběh si lze ověřit změřením teploty dole na nohou a na dolní části kopyta (termografické snímky). Nohy i kopyta budou studené.
 • zhoršuje tlumení nárazů a pohyb chodidla
 • podkovami nelze vyléčit příčinu nemoci (ani ortopedickými podkovami), jen jimi lze na oko vyléčit následky. Bohužel ortopedickými podkovami se ještě více omezí tok krve vkopytě, odumře více nervů, takže se může zdát, že koně nic nebolí.

 

Výhody bosého kopyta:

 • plní svoji přirozenou funkci a pomáhají srdci pumpovat krev (obnovení mechanismu)
 • pokud dáme koni čas (než odroste stará rohovina, tj. 8 - 12 měsíců), zvykne si na všechny druhy povrchů
 • lépe tlumí nárazy
 • správným strouháním lze vyléčit téměř všechny nemoci kopyt (deformace, rozšíření těsných kopyt, schvácení, podotrochóza, špatné postoje - problémy sklouby, šlachami, špalkové kopyto)

 

Nevýhody bosého kopyta:

 • kopyta se musí pravidelně strouhat a máčet ve vodě
 • koni musíme umožnit pohyb po více druzích povrchu
 • kůň musí být 24 hodin denně na pastvině (aby kopyta mohla správně pracovat)

 

Každý majitel koně by si měl sám položit otázku, zda je důležitější luxus pro koně (kvalitní celoroční pastvina, která se nachází většinou ve větších vzdálenostech), nebo luxus pro člověka (sportovní nebo rekreační stáje, kterých je mnohem více, takže jsou blíže).

 

Pokud se člověk rozhodne sundat koni podkovy, měl by mu nejprve zajistit vhodné podmínky a kvalitního strouhače. Bez podkov mohou být koně všech plemen a různého stáří. Takovým koním musíme dát ale čas, aby jim odrostla špatná rohovina a kopyto začalo fungovat, tak jak má (průměrně 8 - 12 měsíců). Pokud se rozhodnete pro sundání podkov a správné strouhání, vyhledejte vyškolené strouhače (v ČR např.: Jiří Podhajský, který má i svoji malou kliniku). Dále doporučuji přečíst si minimálně jednou knihu od Dr. Strasser: Život se zdravými kopyty.

 

Možná tento článek někomu pomohl při rozhodování, zda chce svého koně nakovat, nebo ne.

 

Autorka: Anna Klimovičová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?