Kožní choroby

21. února 2008

Informace o kožních chorobách psů - například o kožních zánětech, kopřivce, roztočích nebo tzv. svrabu.

Kožní zánět (dermatitis) u psa

Základním stadiem kožních chorob je zánět (dermatitis), který vyvolává podráždění a nutí psa k škrábání. Důsledkem škrábání je šíření zánětu, silnější svědění až vypadávání srsti. Zánět může mít mnoho příčin mezi nejpravděpodobnější patří kožní virózy, bakteriální, plísňová i parazitální onemocnění, k dalším například poruchy žláz s vnitřní sekrecí, imunitní poruchy a poruchy pigmentace či keratinizace.

Příznaky: škrábání, vypadávání srsti, pes se olizuje a kouše se do míst svědění, vyrážka, suchá kůže, lupy, citlivost na dotek, mírně zvýšená teplota.

Léčba: závisí na příčině zánětu

 

Kopřivka

Jedná se především o alergickou reakci na krmivo, psí šampon, léky, prací prášek apod.

Příznaky: zrudnutí kůže, pupínky na kůži.

Léčba: závisí na příčině

 

Pes a roztoči

Demodex

Demodex canis neboli trudník psí způsobuje nemoc zvanou demodikózu. Tato nemoc má dvě formy. Většina psů je jejich nositelem, ale obvykle se neprojeví. Toto onemocnění není nakažlivé pro ostatní zvířata ani pro lidi.

Lokalizovaná demodikóza

Tuto variantu zapříčiňuje oslabená imunita, kdy se parazité aktivují a začnou se množit.

Příznaky: objevují se okrouhlá ložiska se ztrátou srsti, kůže je zarudlá a šupinatí, ložiska se objevují především na tlapkách, čele, hřbetě nosu a kolem očí. Nejčastěji se s touto formou setkáváme u štěňat ve věku od tří do šesti měsíců. Obvykle vymizí sama do 1,5 roku.

Léčba: Jedná se o lehké onemocnění a většinou zmizí samo. Veterinární lékař vám může doporučit antiparazitální přípravek nebo šampon. Je nutné nechat psa cca po čtyřech měsících zkontrolovat veterinární lékařem, aby se předešlo druhé formě generalizované demodikóze.

Generalizovaná demodióza

Tato forma se může projevit v podstatě kdykoliv, ale většinou v rozmezí 3. až 12. měsíce věku psa.

Příznaky: objevují se léze, které se postupně rozšiřují, přidávají se sekundárně bakteriální infekce a odlupování suché kůže a také komplikované záněty.

Léčba: Většinou je toto závažné onemocnění léčitelné, ale léčba trvá velmi dlouho a úplné uzdravení může nastat až po několika sériích procedur a léčení. Léčba spočívá v odstranění srsti a krust a poté následují koupele. Současně musí probíhat léčba sekundárních bakteriálních infekcí. Další možností je perorální podávání léčiv.

Psi náchylní k onemocnění: šarpej, WHWT, skotský teriér, anglický buldog, bostonský teriér, dobrman, jezevčík.

 

Zákožka svrabová (Sarcoptes canis)

Onemocnění bývá nazýváno svrab. Napadá psy jakéhokoliv plemena a věku. Může se přenést i na člověka. Tento parazit proniká do vrchních vrstev kůže, kde si buduje chodbičky, v kterých žije a klade vajíčka.

Příznaky: zanícená pokožka, červená vyrážka v místech napadení, postupné olysání.

Léčba: Je nutné začít včas, aby se nákaza nemohla přenést na člověka, aby si pes nákazu nerozšířil olizováním a škrábáním. Léčba se skládá z mastí a koupelí do kterých se přidávají speciální léky a šampony proti cizopasným členovcům. Koupele se opakují po 5-ti dnech po dobu nejméně 4 týdnů, protože larvy se líhnou za 3 týdny od nakladení vajíček.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?