Kožní onemocnění koní I. - Dermato... Co?

13. února 2016

Tak jako lidi, i koně může potrápit nejrůznější onemocnění kůže. Je dobré znát alespoň pár z nich, abyste věděli, kdy panikařit. Výčet začíná u obyčejných vší (drží se v zimní srsti, poznáte je podle larev v chlupech a stačí na ně obyčejný antiparazitární šampon) a končí u nádorových onemocnění, přenášených například pohlavním stykem, které se obtížně léčí. Jak se koňské kožní choroby dělí a jak na ně?

Dermato...něco u koní

Asi nejčastějším problémem je dermatofytóza a dermatofylóza.

  • Dermatofytózu způsobuje povrchová plíseň a napadá koně s oslabenou imunitou. Přenáší se kontaktem i s čistícími pomůckami, rozvoji napomáhá vlhko a kožní oděrky. Nejčastěji na krku a pod sedlem se objeví někdy i svědivá lysá místa. Léčba je snadná antimykotiky a desinfekcí boxu a pozitivem je, že si kůň vytvoří protilátky a víckrát v životě již dermatofytózu nechytí.
  • Naproti tomu dermatofylóza je způsobena bakteriemi a nejčastěji propuká v zimním období ve vlhkých a nevětraných stájích. Projevuje se slepenými chlupy, které po odloupnutí způsobují krvácející a hnisající rány. Léčba je zdlouhavější – za pomocí antibiotik, antibakteriálních šampónů a zvýšené hygieny stáje.

 

Na virus u koní jedině injekcí

Oproti plísním v srsti bývají virová onemocnění o něco závažnější – virová artritida koní se přenáší pohlavním stykem nebo vdechnutím, způsobuje otoky končetin, pohlavních orgánů, horečky a u klisen může způsobit i potrat. Léčba zahrnuje diuretika, antipyretika a bývá vleklá. Nádory se mohou objevovat při napadení papilomaviry, které útočí především na mladé koně do 3 let. Utvořené nádorky v okolí tlamy a nozder obvykle samy odpadnou. Potěšující však je, že proti nim lze úspěšně očkovat.

 

Sezónní záležitost aneb s láskou, tvůj komár

Problémem mnohých koní je především v létě hmyz. Může způsobovat přehnané alergické reakce a přenáší i některé nemoci. Vznik alergie může ovlivnit jak imunitní stav koně a genetické predispozice, tak krmení a péče o srst.

Toto onemocnění můžete znát také pod názvem „letní vyrážka“ a s věkem se obvykle alergie na hmyzí sliny a toxiny stupňuje. Na kůži se objevují zarudlá oteklá ložiska, která svědí, koně se koušou a drbou, následkem čehož jim vypadává srst a může docházet ke krvavým zraněním. Pro boj s „letní vyrážkou“ bychom koním na jaře měli omezit bílkoviny a jadrné krmivo, lze podávat výtažky z lněného semínka, které problém zmírňují. Dále lze aplikovat repelent, udržovat koně daleko od vodních ploch a hospodářských zvířat. V případě projevu alergie může veterinář doporučit chladivé sprchy, přípravky na mazání postižených míst nebo kortikoidy pro zklidnění kůže.

No a jak je to s parazity nebo alergiemi u koní, si řekneme příště.

 

 

Související články:

Kožní onemocnění koní II. - alergie a paraziti

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?