Kožní onemocnění koní II. - alergie a paraziti

22. února 2016

O tom, jaké jsou nejčastější kožní onemocnění u koní, jsme si již psali. Jak ale na ta méně častá onemocnění jako jsou kožní parazité u koní nebo co dělat, když má náš kůň alergii? To se dozvíte v dnešním článku.

Alergie u koní

Důvodem vzniku svědivých ložisek na kůži koně mohou být ale také například kopřivka (alergická reakce na nějakou složku krmiva), kontaktní alergie (alergická reakce na nějaký přípravek podaný na kůži nebo fotodynamický zánět kůže (přecitlivělost na slunce u koní s poruchou pigmentu po pozření například třezalky). Příčinu musí určit veterinář.

 

Parazit může koně porazit

V neposlední řadě koně bojují také s parazity. Svrab je souhrnné označení pro roztoče, kteří způsobují vypadávání srsti, boule na kůži a svědění a dá se jich zbavit odčervovacím přípravkem. Onchocerkóza je způsobena mikroorganismy, které vyvolávají šupinovité odlupování kůže a rovněž je zaženou odčervovadla.

 

Mají se lidé bát, že je kůň nakazí?

Z celého výčtu nemocí je na člověka přenosná především dosud nezmíněná nemoc, způsobená bakterií Styfolococcus Aureus. Tuto bakterii má v sobě většina koní, v případě oslabení imunity však proniká na povrch, způsobuje hnisavé bulky na kůži. Léčba je možná antibiotiky, ne všechny typy však zabírají – Stafylococcus se na některé tipy antibiotik stává již imunní. U lidí onemocnění provází zánět dýchacích cest a horečnaté stavy, jejichž léčba bývá vleklá.

Koně jsou zkrátka citlivá stvoření, a i když uděláme naprosté maximum, někdy to nestačí. Problémy a jejich řešení jsou na denním pořádku, odměnou je nám však neutuchající, ušlechtilá a neopakovatelná láska. A kvůli tomu koně milujeme!

 

 

Související články:

Kožní onemocnění koní I. - Dermato... Co?

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?