Krevní tlak a jeho měření u psa

24. října 2013

Nejen nám lidem moderní doba zvedá tlak. U psů ovšem hypertenze vzniká z poněkud odlišných příčin a signalizuje jiné problémy, než u nás lidí. Měřit psům tlak není zcela běžnou rutinní veterinární záležitostí a rozhodně jej nelze změřit stejnými přístroji jako u lidí. Ať je to pes či člověk, má vysoký či nízký tlak nezdravý efekt na celkovou vitalitu a je důležité problém co nejdříve řešit.

Pes a hodnoty jeho krevního tlaku

Můžeme být na jednu stranu jen rádi, že byl pes dříve tak hojně využíván jako laboratorní zvíře. Podařilo se tak jeho fyziologii prozkoumat více než důkladně a dnes je moderní medicína schopna téměř zázraků. Krevní tlak u psů se pohybuje běžně kolem 120/80 mmHg, přičemž jemné odchylky od této hodnoty jsou v pořádku, pokud nejde o dlouhodobou záležitost. Pokud se trvale pohybuje systolický tlak nad 180 mmHg, jedná se již o problém zdraví nebezpečný. Může to být způsobeno onemocněním ledvin, srdce nebo štítné žlázy. Důsledkem se pak stává slepota, trvalá poškození srdce a nefunkce ledvin. Naopak nízký tlak je způsoben některými infekčními chorobami, chronickým selháním srdce, či tzv. Addisonovou nemocí (selhání nadledvinek s nedostatečně nízkou tvorbou hormonu kortisolu).

 

Jak změřit tlak u psa a jak jej léčit

Měřit tlak u psů lze několika způsoby, které jsou ovšem zcela odlišné od těch, jaké známe z lékařských praxí humánních. Jedním z možností je použití Dopplerova jevu. Jde o komplikovaný proces snímaní odezvy srdce, lze tak ovšem měřit jen tlak systolický (vyšší číslo z hodnoty výše). Provádí se tonometrem se sondou, která se přiloží na kůži. Další variantou je oscilometrický tonometr neboli HDO. Měří tlak systolický, diastolický i střední arteriální. Nevýhodou je však nutnost zachování klidu pacienta při měření a o něco menší přesnost výsledků. HDO funguje podobně jako všechny běžně dostupné digitální tlakoměry.  A co dělat, když se u vašeho psa projeví nízký nebo vysoký tlak? Veterinář mu obvykle předepíše léky ve formě tablet (tak jako nám lidem), které by měl pes dlouhodobě užívat (například Ramipril nebo benazepril). Vychýlený tlak však nelze řešit pouze hypertenzními farmaky, jelikož u psů je příčinou tlaku vždy nefunkčnost jiného orgánu. Je důležité provést kompletní prohlídku a naordinovat plošnou léčbu.

 

Zkrátka nejen my lidé trpíme tzv. civilizačními chorobami. Podle prokázaných amerických studií dokáže trvalá společnost psa snížit vysoký krevní tlak u lidí svým blahodárným vlivem na psychiku. Teď je naopak na nás lidech, abychom tutéž službu prokázali svému čtyřnohému příteli.

 

Autorka: Magdalena Hegerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?