Krmení nervózních a psychicky labilních koní

16. dubna 2013

„Dej kobylám, co ti povídám, dej kobylám oves!“ radí se v jedné lidové písničce. Ale co dát koním, kteří jsou nervózní, a které vyplaší každý šelest? Může tato psychická labilita nějak souviset s výživou?

Dieta pro koně: Místo ovsa ječný šrot

Každý, kdo někdy pracoval s nervózním či snadno vzrušitelným koněm, jistě potvrdí, že něco takového není žádný med. A nemusí se jednat jen o závodní koně, pro které trénink a nakonec i samotné závody představují kromě zátěže fyzické i zátěž psychickou. Stačí se třeba jen při docela projížďce ocitnout v sedle splašeného koně a o ´zábavu´je postaráno.

Samozřejmě, že koně mají zpravidla své dispozice pro psychickou odolnost nebo neodolnost vrozené, a s něčím takovým se pochopitelně nedá nic dělat. Ale i u koní, kteří jsou už takříkajíc od přírody nervózní a lehce se plaší, může právě vhodná dieta nepředvídatelné reakce omezit na snesitelné minimum.

 

Jak by měla dieta vypadat?

V prvé řadě by měla taková dieta odstranit krmiva s lehce přístupnými karbohydráty a také krmiva s vysokých obsahem glykosidů. Jedno i druhé koně totiž okamžitě ´nabuší´energií, čímž se jen podpoří jeho vznětlivost.

Žádoucí jsou tedy krmiva, která nemají efekt energetického nápoje. Která to jsou?

Oves zmíněný v úvodu článku je právě tím, čemu by se měli nervózní koně vyhýbat co největším obloukem. Oves tedy ne. Ale co místo něho?

Místo něho dáváme nervóznímu koni kukuřičný nebo ječný šrot a spolu s tím taky olej, který je energeticky velmi vydatný, ale na nervovou soustavu nepůsobí dráždivým účinkem.

 

Koně, hořčík a ostatní vitamíny

To ale není všechno. Vedle toho musí mít nervózní kůň zajištěn i dostatečný přísun hořčíku, čili magnesia. Právě tento stopový prvek je nesmírně důležitý pro správnou funkci nervové soustavy. Vedle jiných svých funkcí v metabolických procesech účinkuje hořčík totiž i jako protistresový faktor.

Jeho nedostatek je příčinou zvýšené nervosvalové dráždivosti, která může vyústit v krajním případě až ve svalový tetanus.

Při zvýšené fyzické, ale i psychické aktivitě, např. při tréninku nebo při závodech rostou samozřejmě i nároky na množství hořčíku, který organismus koně musí přijmout v krmivu.

Zda má kůň dostatek hořčíku, lze zjistit rozborem krevního séra, jeho hladina by měla být 0,9-1,15 mmol/l.

Důležité jsou i vitamíny a to především vitamíny B a vitamín C. Z vitamínů skupiny B je pak nejdůležitější ten s číslem 5, neboli kyselina pantotenová, která je nepostradatelná pro bezproblémové fungování centrálního nervového systému.

 

Další látky s příznivým vlivem na koně

Z dalších látek majících příznivý vliv na nervovou soustavu jmenujme ještě taurin, fenylalanin a tryptofan, což jsou aminokyseliny, a spolu s nimi i lecitin a zinek.

 

Takže máme-li to shrnout, platí pro nervózní a psychicky labilní koně následující:

Žádný oves, zato ale ječný šrot či olej, ale hlavně dostatek hořčíku, vitamínů B a vitamínu C, jakož i dalších uvedených důležitých látek, které musí krmná dávka obsahovat, aby kůň lépe zvládal stresové situace.

 

A teď si můžeme zazpívat: „Dej kobylám, co to povídám, dej kobylám....“

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?