Krmivo jako prevence zdraví zvířete

28. května 2011

Co z Vaší kočky dělá lva salónů a po čem Váš pes bude štěkat vesele. To, že špatný zdravotní stav zvířete může být podpořen, nebo dokonce vyvolán nevhodnou stravou, je podle veterinářů neoddiskutovatelný fakt. Zátěž organismu zvířete s sebou přináší náchylnost k onemocněním jako cukrovka, rakovina, nemoci oběhového systému a srdce. Proto je vhodnou ochranou zdraví psa i kočky podávání krmiv, která maximálně šetří organismus a poskytují obranu před negativním působením vnějších vlivů. Co by měly krmné dávky obsahovat, aby zvířeti neublížily, ale naopak přispěly k jeho dobré kondici? Podívejte se, které látky mají preventivní účinky a zjistěte, jsou-li obsaženy i ve Vašem krmivu.

Obvyklým trápením psů i koček jsou alergie – vzrůstající problém současné civilizace, na který je dobré urychleně reagovat změnou typu krmiva. Tato imunologická reakce nejčastěji zvířecí organismus napadá v podobě potravinových alergenů, které přes střevní sliznici pronikají do těla a vyvolávají řadu problémů, jako jsou průjmy, záněty aj. Proto kvalitní krmiva obsahují kromě hlavní masové komponenty (z jehněčího, losového masa) další hypoalergenní složky jako rýže či brambory s nízkým obsahem bílkovin. Právě bílkoviny jsou totiž alergenními látkami, které vyvolávají hypersenzitivní reakce.

Řada krmiv Brit care

Věda pro zdraví

Kromě zmiňovaných dietologických prvků jdou někteří výrobci superprémiových výživ ještě dál. Například česká společnost Vafo, producent krmiva Brit, do svých receptur jako první začala přidávat sušená jablka, zdroj frukto-oligosacharidů. Specialista na výživu, Ing. Martin Kváš, k tomu říká: „Tyto složky podporují pozitivní střevní mikroflóru a zvýhodňují organismus v konkurenčním boji s jinými, často škodlivými střevními bakteriemi. Výsledek je stejný jako u lidí: bezproblémově fungující trávící trakt, který ovlivňuje další biologické funkce.“ Nedostatek těchto složek v organismu způsobuje kočkám a psům nevhodnou (krátkou nebo příliš dlouhou) střevní pasáž a nepříznivé zažívání. Zvíře je pak náchylné k nemocem a postrádá vitalitu.

Mezi další, dnes často skloňované pomocné látky patří omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, nejvíce účinné ve správném poměru doporučené denní dávky. Ty jsou v krmivu obsaženy díky lososovému oleji a plní důležité funkce v řadě biologických reakcí od zvyšování imunity, přes procesy ovlivňující tlak a srážlivost krve, po účinnost silných protizánětlivých účinků. Jejich nedostatek prokazatelně vyvolává deprese, únavu, poruchy obnovy kůže aj. Tyto látky jsou navíc nepostradatelnými stavebními jednotkami buněčných membrán.

Krmivo Brit care

 

Přírodní Anti-aging faktor

Kvalitní psí a kočičí krmiva dále obsahují i speciální hydrolyzovaný protein, který (kromě pro zvířata atraktivní chuti) zajišťuje vysokou, v případě některých krmiv až 90 % stravitelnost. Proto jsou krmné dávky menší a spotřeba ekonomicky příznivější. Vysoce účinný antioxidační komplex zajišťuje vysoká hladina vitaminu E v kombinaci s organickou formou selenu. To potvrzuje i Ing. Martin Kváš ideální kombinovat s organickými formami selenu: „Vitamín E a selen jsou základ ochrany organismu před působením volných radikálů , které poškozují buňky. V zemi i rostlinách je selenu v našich zeměpisných šířkách málo, a proto jsou vhodné dávky ve formě potravinového doplňku, především v organické formě.“

Jiným významným prvkem v kvalitních krmivech, kterým svému psovi a kočce prospějete, je yucca extrakt, který snižuje množství uvolňovaného čpavku ve střevech, čímž zvíře chrání před zdravotními záchvaty podobnými epileptickým a jako bonus snižuje zápach zvířecích exkrementů. Nezapomeňme však také jmenovat krystalické aminokyseliny, pozitivně působící regenerativně na stavbu chrupavek.

Kvalitní krmiva kromě jmenovaných zdravotních plusů vyhovují i speciálním požadavkům. Příkladem je dietní menu pro psy s cukrovkou, které díky jedinečné příměsi brambor se škrobem, nezvyšují hladinu cukru a v kombinaci lososího masa spějí psům s velmi citlivým trávením. Light krmiva pro zvířata s nadváhou jsou zase vytvořena na bázi vysoce stravitelného proteinu se sníženým obsahem cukru a například menu pro kočičí kastráty obsahuje složky ochraňující ledvinové a močové cesty a zároveň skladba granulí snižuje tvorbu zubního plaku i zubního kamene.

Krmivo Brit care

 

Co rozhodně vynechat?

Obecně nelze doporučit krmiva obsahující sóju, hovězí a vepřové maso, které jsou špatně stravitelnými zdroji, navíc se mohou na tyto proteiny vyskytnout alergické reakce. Další látkou, způsobující pro svůj vysoký bílkovinný obsah alergie, je například pšenice.

Život vašeho psa i kočky prochází žaludkem a pokud cílíte na jejich dobrý zdravotní stav a dlouhověkost, je ideální příklon k průmyslově připravovaným krmivům vysoké kvality. Takový „instantní balíček zdraví“ obsahuje všechny nezbytné i nadstandardní pomáhající složky. Správnou dávku těchto prvků za vás už otestovali odborníci, vy ji svému zvířeti musíte jen naservírovat.

 

Pozn. redakce: Tento článek obsahuje reklamní sdělení.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?